Bezpieczna bankowość internetowa. Wyniki raportu ZBP

Woman with smartphone is trying to log into mobile banking

Według raportu Związku Banków Polskich (ZBP) „Cyberbezpieczny portfel”, aż 91% Polaków czuje się bezpiecznie lub bardzo bezpiecznie przy korzystaniu z bankowości internetowej. Deklaracje Polaków dotyczące ich poczucia bezpieczeństwa w internecie są jednymi z najśmielszych w Europie.

Dla ekspertów opinie te wydają się zaskakująco na wyrost, zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę, iż ponad 70% mieszkańców Polski otwarcie deklaruje, iż w żaden sposób nie rozwija swojej wiedzy nt. cyberzagrożeń i nie widzi także takiej potrzeby w najbliższej przyszłości (badanie Kantar TNS na zlecenie ZBP, kwiecień 2018). Tymczasem wg badań Komisji Europejskiej ponad 70% Polaków 'na własnej skórze’ doświadczyło (i rozpoznało) przynajmniej jednej próby wyłudzenia wrażliwych danych autoryzacyjnych do swojej bankowości elektronicznej (hasła, PINy, loginy etc.).

Polacy mało ostrożni
Ponad 70% Polaków, korzystających z bankowości internetowej nie zmieniło hasła do bankowości internetowej w ciągu ostatniego roku, wynika z badań Komisji Europejskiej. Jednocześnie jedynie 13% Polaków podjęło konkretne działania, by zwiększyć swój poziom bezpieczeństwa w sieci.

W badaniu opinii przeprowadzonym przez Kantar TNS na zlecenie ZBP Polacy wskazali sektor bankowy jako jeden z najbardziej cyberbezpiecznych sektorów w Polsce. Zaufanie Polaków do sektora bankowego niemal dwukrotnie przekracza poziom zaufania do przedstawicieli wojska i policji oraz prawie pięciokrotnie przewyższa poziom zaufania do sektora telekomunikacyjnego. Jednak bez konsekwentnej edukacji ekonomicznej oraz utrwalania dobrych nawyków wśród klientów w zakresie korzystania z bankowości elektronicznej systemy bezpieczeństwa elektronicznego zbudowane przez sektor bankowy mogą okazać się niewystarczające.

raport tu: raport_cyberbezpieczny_portfel

źródło: ISBnews