Posted on: 20 czerwca 2018 Posted by: redakcja Comments: 0

Dziś, 20 czerwca miała miejsce inauguracja XXII edycji Święta Spółdzielczości Bankowej. Organizatorami wydarzenia są KZBS, banki zrzeszające oraz lokalne banki spółdzielcze. Święto objęte zostało patronatem honorowym Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Koalicji na rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności. Patronem merytorycznym jest Program Polska Bezgotówkowa.

W bieżącym roku Święto obchodzone jest pod hasłem: Z bankiem spółdzielczym – nowocześnie i bezpiecznie. Głównym tematem bieżącej edycji Święta jest edukacja w zakresie bezpiecznego obrotu bezgotówkowego. Święto Spółdzielczości Bankowej stwarza nie tylko niepowtarzalną możliwość do wspólnego uczczenia wieloletniej tradycji i cennego dorobku polskiej bankowości spółdzielczej, ale jest także szansą na zaprezentowanie siły sektora bankowości spółdzielczej oraz jego promocję w obecnym czasie zmian, które wpłyną na jego przyszły kształt– mówiła Krystyna Majerczyk- Żabówka, Prezes Zarządu KZBS.

Okolicznościowe wystąpienia wygłosili także: Jacek Bartkiewicz – Członek Zarządu NBP, Zdzisław Sokal – Prezes Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz Krzysztof Pietraszkiewicz – Prezes Związku Banków Polskich. Podczas wydarzenia głos zabrali również reprezentanci organizacji udzielających patronatów honorowych. Wystąpił Paweł Jaroszek – Członek Zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Następnie głos zabrał Zbigniew Wiśniewski – Wiceprezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Rozstrzygnięto konkursy organizowane przez KZBS

W czasie inauguracji Święta Spółdzielczości Bankowej rozstrzygnięto także zorganizowane przez KZBS konkursy: „Bank Spółdzielczy w służbie społeczności lokalnej” oraz Konkurs SKO „Młodzi Mistrzowie Oszczędzania”. Zwycięzcom i wyróżnionym uczestnikom konkursów nagrody oraz znaki jakości wręczali Prezes Zarządu KZBS, Krystyna Majerczyk-Żabówka oraz Przewodniczący Jury konkursów, prof. dr hab. Sławomir Juszczyk (SGGW).

Obchody lokalne, zgodnie ze Statutem KZBS, w bieżącym roku przypadają na ostatnią niedzielę czerwca tj. 24 czerwca br. – jest to jednak data symboliczna. Obchody Święta mogą odbywać się zarówno przed, jak i po wyznaczonej dacie. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zostały połączone z innymi ważnymi wydarzeniami lokalnymi (np. jubileusze, lokalne święta itd.).

Święto stanowi okazję do aktywnego włączania się we wspólną promocję sektora. Liczy się idea, solidarność i jedność sektora, ale przede wszystkim podjęcie wspólnych działań o wymiarze edukacyjnym w zakresie bezpiecznego korzystania z obrotu bezgotówkowego jak i szerszym, w odniesieniu do ogółu spraw spółdzielczych.


źródło: KZBS

Leave a Comment