Posted on: 28 września 2018 Posted by: redakcja Comments: 0

Władze Facebooka podały dziś, że we wtorek 25. września doszło do skutecznego włamania na ich serwery. Co więcej, hakerzy korzystając z funkcji “wyświetl jako” mogli dostać się na konta ponad 50 milionów osób.

Potężny atak hakerski

O zaistniałej sytuacji powiadomił wicedyrektor ds. zarządzania produktem Facebooka, Guy Rosen, który potwierdził, że zespół inżynierów serwisu wykrył poważną lukę w systemie. Cyberprzestępcy mogli wykorzystać do tego funkcję umożliwiającą oglądanie swojego profilu jako inny użytkownik. To dzięki funkcjonalności “wyświetl jako” skutecznie włamali się na serwery. Z tego też powodu, prawie 90 mln kont zostało wylogowanych z powodu ataku. Wyłączono również powyższą możliwość podglądania swojego profilu.

Jednocześnie gigant zaznaczył, że problemy zostały już zlikwidowane oraz, że powiadomiono już odpowiednie służby. Dochodzenie w sprawie ataku hakerskiego jest w fazie początkowej – na razie nie wiadomo, kto stoi za działaniem, ani czy rzeczywiście udało się włamywaczom wejść w posiadanie danych 50 mln użytkowników. – Prywatność i bezpieczeństwo użytkowników, jest dla nas niezwykle istotne. Przepraszamy, że doszło do tej sytuacji – czytamy w oświadczeniu Facebooka. Serwis zaznacza również, że nie ma potrzeby zmiany hasła logowania do platformy.


źródło: rp.pl, fot. fotolia