Posted on: 11 lipca 2018 Posted by: redakcja Comments: 0

Od początku 2018 roku, około 700 tys. osób założyło profil zaufany, który umożliwia korzystanie z usług administracji cyfrowej- poinformował minister cyfryzacji Marek Zagórski. Liczba nowych profili stale rośnie. Obecnie ok. 2 mln Polaków ma możliwość załatwienia wielu spraw urzędowych przez internet.

Każdy, kto ma profil zaufany, czyli bezpłatny środek identyfikacji elektronicznej, może bez wychodzenia z domu, złożyć np. wniosek o 300 zł na wyprawkę szkolną, zgłosić narodziny dziecka, złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego albo wysyłać deklaracje podatkowe – oznajmił minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Według ministra, proces cyfryzacji społecznej przyspieszy, w momencie wejścia w życie ustawy o usługach zaufania i identyfikacji, której celem jest zapewnienie Polakom dostępu do usług i portali publicznych jedynie za pomocą jednego loginu i hasła. Ważnym krokiem będzie zatem wprowadzenie „publicznej aplikacji mobilnej” (pisaliśmy o tym tu:dostep-do-uslug-i-portali-publicznych-za-pomoca-jednego-logowania/ ), która zastąpi dokumenty, np. dowód osobisty, prawo jazdy czy dowód rejestracyjny.

Liczymy na to, że w ciągu roku od wejścia w życie ustawy kilkanaście milionów Polaków będzie miało nowe środki identyfikacji elektronicznej – powiedział Zagórski.

Aby zostać dostawcą środków identyfikacji elektronicznej należy spełnić liczne wymagania proceduralne – podkreślił minister. Ponadto bezpieczeństwo podmiotów będzie weryfikowane przez ABW. Dystrybutor nie będzie miał dostępu do danych użytkowników, które zostaną opublikowane na stronach urzędowych. Podobne systemy weryfikacyjne działają m. in. w Estonii, krajach skandynawskich, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

fot. fotolia

Leave a Comment