Posted on: 13 lipca 2018 Posted by: redakcja Comments: 0

Poczucie bezpieczeństwa finansowego deklaruje niespełna 52% Polaków. Ponadto, aż 41% z nas obawia się o swoją finansową przyszłość- tak wynika z ogólnopolskiego Indeksu Bezpieczeństwa Finansowego, który został zrealizowany przez instytut Kantar Millward Brown na zlecenie Nest Banku.

Badanie zostało zrealizowane na reprezentatywnej grupie Polaków. Celem tego badania było sprawdzenie postaw i przekonań Polaków w zakresie ich bezpieczeństwa finansowego. Zadaniem indeksu jest zbadanie, czy Polacy czują się bezpiecznie ze swoimi finansami, czy mają obawy o przyszłość oraz jak rozumieją bezpieczeństwo finansowe. Tegoroczna odsłona jest pierwszą z cyklu badań, które będzie realizowane w celu sondowania zmian w zakresie poczucia bezpieczeństwa finansowego wśród Polaków.

„Bezpieczeństwo finansowe” według Polaków

70% Polaków kojarzy bezpieczeństwo finansowe z posiadaniem stałej pracy. Na drugim miejscu znalazły się oszczędności- ponad 63% z nas uważa, że to właśnie one gwarantują poczucie bezpieczeństwa finansowego. Co ciekawe, tylko 10% Polaków wskazało na inwestycje (akcje, fundusze, obligacje).

Poczucie bezpieczeństwa finansowego Polaków

Z indeksu Bezpieczeństwa Finansowego Nest Banku wynika, że jedynie połowa Polaków ma poczucie bezpieczęństwa finansowego (52%). Ponad 21% z nas deklaruje, że nie czuje się bezpiecznie ze swoimi finansami, a 27% wstrzymuje się od odpowiedzi. Z badania wynika, że najbardziej bezpiecznie czują sie mieszkańcy dużych miast (63%) oraz osoby z wyższym wykształcenie (57%). Zdecydowanie najmniejszy odsetek osób deklarujących poczucie bezpieczeństwa finansowego odnotowano w grupie osób mieszkających w średniej wielkości miastach (od 100 do 500 tys. mieszkańców) (43%).

Obawa o finansową przyszłość
O swoją finansową przyszłość obawia się 41% Polaków. Co ciekawe w tym aspekcie znacznie bardziej pesymistyczne są kobiety – aż 46% z nich deklaruje, że obawia się o finansową przyszłość. W grupie mężczyzn zdania były znacznie bardziej podzielone – 35% Panów obawia się o swoją przyszłość, 29% nie ma zdania, a ponad 36% nie ma obaw.
Poczucie bezpieczeństwa a kwota oszczędności

Ile pieniędzy potrzebuje Polak, aby czuć się zabezpieczonym finansowo? Tutaj zdania są podzielone – 1/3 badanych (33%) deklaruje, że aby czuć się zabezpieczonymi finansowo potrzebują oszczędności w kwocie powyżej 10 pensji. Nieco mniejsza grupa (30%) uważa, że dla poczucia bezpieczeństwa finansowego wystarczyłyby im oszczędności w wysokości 3-5 pensji, a dla 17% badanych wystarczą środki w wysokości 1-2 pensji. Najbardziej zaskakuje fakt, że 7% Polaków deklaruje, że nie potrzebuje czuć się zabezpieczonymi finansowo.

Bezpieczeństwo pieniędzy w banku
Ponad 3/4 respondentów ma poczucie, że ich pieniądze są w banku całkowicie bezpieczne. Jedynie 8% Polaków uważa, że ich pieniądze nie są bezpieczne w banku.

Źródło: Nest Bank
fot. fotolia

Leave a Comment