Jak przebiega restrukturyzacja zadłużenia?

restrukturyzacja

W dzisiejszych czasach bardzo łatwo o zadłużenie jeśli jest się osobą prywatną, a w szczególności, gdy posiada się firmę. Niesprzyjające warunki, czyli pandemia oraz inflacja doprowadziły do drożyzny, a ludzie ograniczyli wydatki. W takiej sytuacji wiele firm zbankrutuje, ponieważ zbyt mało ludzi korzysta z ich usług. Aby firma mogła prosperować, a pracownicy pracować właściciele muszą się zadłużyć. Po pewnym dług narasta i ciężko go spłacić. Na szczęście zadłużenie można poddać restrukturyzacji.

Czym jest restrukturyzacja zadłużenia?

Pojęcie to oznacza zmianę warunków spłaty zadłużenia. Jeśli mowa o kredycie to jest to zmiana jego rodzaju bądź zmiana warunków jego spłaty. Często może się zdarzyć z różnych powodów, że nie jesteśmy w stanie spłacić kredytu, zwłaszcza jeśli na przykład rata nam wzrosła. Ratunkiem może być tu  restrukturyzacja zadłużenia w Gliwicach i wystąpienie ze stosownym wnioskiem.

Z całą pewnością pomoże nam to dostosować warunki spłaty zobowiązań do naszych aktualnych możliwości. Wielu ludzi na pewno przekonało się na własnej skórze jak bardzo sytuacja może się zmienić na przykład od chwili zawierania kredytu. Restrukturyzacja zadłużenia ma sens kiedy nasze dochody uległy pogorszeniu, mamy problem z płynnością finansową lub przydarzą nam się różne sytuacje losowe.

Jak przebiega restrukturyzacja zadłużenia?

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że restrukturyzacja zadłużenia nie oznacza jego umorzenia. Jeśli zdecydujemy się na to to po prostu odkładamy zadłużenie w czasie lub minimalizujemy raty w taki sposób, abyśmy mogli to spłacić.

Na początku powinniśmy podjąć kontakt z wierzycielem. Musimy także dowiedzieć się jaki wniosek należy wypełnić i jakie dokumenty przedłożyć. Ważne jest, aby dobrze uargumentować taki wniosek, a także przedstawić aktualne dochody, ponoszone koszty i dodatkowo wszystkie zobowiązania jakie posiadamy. Aby wierzyciel nie odrzucił wniosku powinniśmy przygotować go rzetelnie. Naturalnie za restrukturyzację zadłużenia ponosi się opłatę. Dodatkową opłatę należy także uiścić w sytuacji kiedy wierzyciel będzie chciał zaangażować rzeczoznawcę majątkowego.