Jak uzyskać rozwód? Warunki i procedura

procedura rozwodowa

Otrzymanie rozwodu odbywa się na skutek procedury prawnej prowadzonej przed sądem. Jakie warunki muszą być spełnione, aby można było dostać rozwód? Kiedy nie będzie możliwe jego uzyskanie?

Czym jest rozwód pod kątem prawnym?

Rozwód jest prawnym rozwiązaniem małżeństwa przez sąd. Polega na rozwiązaniu pożycia małżeńskiego i podziale majątku i obowiązków rodzinnych między małżonków, między innymi dotyczących wychowania dzieci.

Rozwód – kiedy można go uzyskać?

Rozwód można uzyskać, gdy małżeństwo chce zakończyć swój związek pod kątem prawnym.

Podstawy rozwodu mogą się różnić w zależności od pary, ale zazwyczaj obejmują różnice charakteru nie do pogodzenia, zdradę, przemoc, porzucenie i separację na określony czas.

Między małżonkami musi dojść do trwałego i zupełnego rozkładu ich pożycia małżeńskiego, by sąd mógł orzec pomiędzy nimi rozwód.

Kiedy sąd może nie orzec o rozwodzie?

W określonych sytuacjach sąd może nie orzec rozwodu między małżonkami. Dotyczy to między innymi przypadków, gdy o rozwód wnioskuje osoba, która jest wyłącznie winna rozpadu małżeństwa, gdy może ucierpieć wtedy dobro małoletnich dzieci albo rozwód byłby naruszeniem zasad współżycia społecznego.

Jak odbywa się rozwód?

Aby uzyskać rozwód, zazwyczaj wykonuje się następujące kroki:

  • Sprawdź, czy spełniasz wymogi dotyczące uzyskania rozwodu.
  • Przygotuj pozew rozwodowy.
  • Złóż pozew rozwodowy we właściwym sądzie.
  • Sąd doręcza drugiemu małżonkowi pozew rozwodowy.
  • Ustalany jest termin rozprawy sądowej.
  • Uczestnictwo w rozprawie sądowej. W niektórych przypadkach rozprawa dotyczy również rozwiązania sporów dotyczących własności, opieki, alimentów lub innych kwestii małżeńskich
  • Uzyskanie orzeczenia rozwodowego. Jeżeli sąd uzna, że przesłanki do rozwodu zostały spełnione, wydany zostanie wyrok rozwodowy, który zgodnie z prawem zakończy małżeństwo.

Czy do rozwodu konieczny jest prawnik?

By otrzymać rozwód, nie trzeba korzystać z usług prawnika, jednak wiele małżonków decyduje się na taką pomoc.

Prawnik może pomóc klientowi we wszystkich sprawach dotyczących otrzymania rozwodu, na przykład może przeanalizować jego sytuację, może przygotować pozew i przekazać go do sądu, może pomóc w zebraniu dowodów przy orzekaniu o winie i może uczestniczyć w rozprawie.

Taka obsługa to nie tylko wsparcie podczas tego trudnego okresu, ale też duża oszczędność czasu oraz mniejszy stres związany z rozwodem z małżonkiem.

Profesjonalna obsługa prawna – adwokat Gliwice rozwód – https://jpm-adwokaci.pl/adwokat-dla-klienta-indywidualnego-rozwody-odszkodowania-jpm-adwokaci/ alimenty, podział majątku – skontaktuj się z prawnikiem, by uzyskać pomoc!