Finansowanie zakupów — kiedy warto skorzystać z tego rozwiązania?

prowadzenie firmy

Obecnie różnego rodzaju przedsiębiorstwa, zarówno banki jak i instytucje pozabankowe oferują możliwość finansowania zakupów. Jest to produkt skierowany do firm, które nie dysponują w danym momencie wystarczającymi środkami finansowymi, aby zakupić towar lub usługę. Kiedy warto skorzystać z tego rozwiązania? Podpowiadamy.

Jak działa finansowanie zakupów firmowych?

Finansowanie zakupów odbywa się zazwyczaj w ramach limitu, który jest przyznany przedsiębiorcy przez instytucję bankową lub pozabankowa. Z tego powodu faktoring zakupowy ma podobną zasadę działania do kredytu obrotowego. Firma otrzymuje limit, w ramach którego może przedstawić instytucji dowolną liczbę faktur kosztowych do spłaty w wysokości od 100 zł. Następnie zobowiązana jest do spłacenia sfinansowanych zakupów w wybranej przez siebie liczbie rat. Dodatkowo wraz z każdą nadpłaconą kwotą, limit ten wraca do swojej pierwotnej wysokości, dzięki czemu można korzystać z niego finansując kolejne firmowe zakupy.

Kto może skorzystać z finansowania zakupów?

Z finansowania zakupów mogą skorzystać firmy, które działają na rynku powyżej 12 miesięcy i potrzebują środków do zapłacenia faktur od dostawców. Przedsiębiorstwo takie powinno być zarejestrowane w Polsce i posiadać numer NIP. Żeby wysłać wniosek do instytucji finansowej z prośbą o przyznanie limitu zakupowego, potrzebne są dane firmy, a także jego dostawcy. Formalności takie zostały ograniczone do minimum, jeżeli korzysta się z usług dostępnych na stronie https://pragmago.pl/finansowanie-zakupow/. Ze względu na to, że firma PragmaGo jest instytucją pozabankową, nie trzeba wówczas wypełniać żadnych papierowych wniosków, tak jak to ma miejsce na przykład w przypadku kredytu bankowego.

Ile kosztuje finansowanie zakupów?

Koszt usługi finansowania zakupów każda instytucja dla poszczególnych klientów ustala indywidualnie. Dlatego należy najpierw złożyć wniosek, w którym znajdzie się kwota finansowania, a także wybrana liczba rat. Na podstawie tych danych, a także oceny kondycji finansowej przedsiębiorstwa, firma faktoringowa oszacuje koszt takiej usługi, który będzie wliczony w wysokość rat. Niektóre instytucje oferują możliwość skorzystania z kalkulatora — pozwala on na oszacowanie orientacyjnej wysokości opłat przy zakupach na daną kwotę. Dodatkowo, jeżeli limit przyznany dla danego przedsiębiorstwa jest niewystarczający do sfinansowania zakupów, wówczas istnieje możliwość jego zwiększenia. Warto zwrócić także uwagę na fakt, że ostateczne warunku każdorazowo są przedstawiane przed podpisaniem umowy.