Jak rozliczyć zaliczkę na eksport towarów?

firma

Eksport towarów to chleb powszedni w przypadku wielu przedsiębiorstw zajmujących się pośrednictwem handlowym bądź sprzedawaniem własnych wyrobów. Sprzedaż produktów poza granice naszego kraju ułatwia nie tylko członkostwo Polski w Unii Europejskiej, ale także liczne umowy międzynarodowe zawarte przez nasze władze z państwami ościennymi. Dziś wyjaśnimy sobie bardzo ważną kwestię związaną z eksportem, jaką jest rozliczanie zaliczki na eksport towarów. Jak podejść do tej czynności?

Rozliczanie zaliczki na eksport towarów nie musi być trudne!

Od strony formalnej pod pojęciem eksportu rozumiemy wywóz poza terytorium Unii Europejskiej. Oczywiście decydując się na eksport musimy dopełnić wielu formalności pod względem celno-podatkowym. Między innymi musimy postarać się o sformalizowanie potwierdzenia wywozu poprzez dokument jakim jest zgłoszenie celne wywozowe.

Jeśli otrzymujemy od naszego klienta zaliczkę na poczet transakcji to oczywiście musimy ją odpowiednio rozliczyć. Przede wszystkim musimy ją wykazać w formularzu JPK_V7. Warto również pamiętać, że przy spełnieniu pewnych warunków, do zaliczki będzie można zastosować preferencyjną 0% stawka podatku VAT.

Jeśli chcesz się więcej dowiedzieć o tym, jak otrzymać zaliczki na eksport to odwiedź stronę plig.org.pl.

Głównym warunkiem jest dotrzymanie terminu wywozu towaru za granicę. Od 1 stycznia 2021 roku mamy na to pół roku od końca miesiąca, w którym otrzymaliśmy zaliczkę od naszego kontrahenta. Jeśli nie uda się nam tego terminu dotrzymać, to niestety nie będzie możliwe zastosowanie VAT-u zerowego, a rozliczenie będzie dokonywane na warunkach dostawy krajowej.

Warto więc przywiązywać ogromną wagę do wszelkich formalności związanych z rozliczeniami eksportu oraz do terminów związanych z wywozem towaru. Nieroztropność w tej kwestii może przełożyć się bowiem na wymierne straty dla Twojej firmy oraz na niekorzystne sposoby rozliczania się.