Praca w branży paliwowo-energetycznej – na jakie stanowiska możemy liczyć?

praca w branzy paliwowej

Praca w branży paliwowo-energetycznej uzależniona jest głównie od miejsca zamieszkania. Jeżeli chcemy mieszkać w pobliżu elektrowni bądź na przykład rafinerii naftowej, mamy szansę pracować w tym sektorze. Jednak na jakim stanowisku chcielibyśmy pracować?

Kogo potrzeba w branży paliwowo-energetycznej?

Chcąc znaleźć zatrudnienie w branży paliwowo-energetycznej, możemy pracować praktycznie w całej Polsce. Jednak będą to stanowiska takie jak pracownik obsługi klienta w energetyce, czy pracownik stacji benzynowej.

Szukając stanowisk takich jak inżynier, technolog, czy konstruktor, musimy już rozejrzeć się za pracą w pobliżu rafinerii naftowych lub kopalni. Tam również potrzeba rąk do pracy na stanowiskach takich jak serwisant, budowa instalacji, utrzymanie i konserwacja. To także możliwość zatrudnienia się na takich stanowiskach jak audytor, czy pracownik administracji biurowej.

Wiele firm, zarówno z rodzimym, jak i zagranicznym kapitałem, proponuje młodym ludziom pracę przy obsłudze klienta. Tak zwane Call Center. W centrach tych firm szukają pracowników na stanowiska geodetów i budowlańców. Potrzebni są jak w każdym innym zakładzie, księgowi i ekonomiści.

Miejsca, w których skupia się rynek paliwowo-energetyczny to obszary przyciągające okolicznych mieszkańców. Dlatego tak jak na przykład w Płocku, prócz zawodów ściśle związanych z biznesem energetycznym, potrzeba również innych pracowników. Przeczytać o tym można między innymi w artykule sporządzonym na serwis tp.com: https://tp.com.pl/artykul/praca-w-plocku–jak/1234762.

W jakich miastach szukać pracy?

Szukając pracy w tej branży, musimy poszukać zakładów pracy oferujących stabilne zatrudnienie. Pracodawcami takimi są na przykład rafinerie takie jak ta spółki Orlen, czy w innych, znanych nam firmach. Są nimi PGE, Enea, PGNiG i wiele, wiele innych.

Elektrownie znajdują się na przykład w Bełchatowie lub w Opaleniu na Pomorzu, a także w Dolnej Odrze. Jednak pamiętać musimy, że branża ta jest bardziej rozbudowana. By odpowiedzieć na potrzeby klientów, potrzeba rąk do pracy w całym kraju. Dzięki wydobywaniu paliw we wszystkich postaciach pracę mają nie tylko osoby z obsługi klienta czy serwisu, ale także kierowcy ciężarówek.

Branża paliwowo-energetyczna jest zdominowana przez duże spółki skarbu państwa i firmy zagraniczne. Zatrudnienie w nich jest więc stosunkowo stabilne i pracownicy mogą czuć się bezpiecznie.

Dobrze rozwinięta branża paliwowo-energetyczna daje poczucie niezależności kraju i jest bardzo ważnym elementem gospodarki. Potrzeba wielu rąk do pracy, by w polskich domach nie zabrakło energii elektrycznej, gazu, czy energii cieplnej. Branża ta od jakiegoś czasu otwiera się na młodych specjalistów i innowacje. Wprowadza ekologiczne rozwiązania i myśli nie tylko o tym, by zarobić, ale  również o tym, by surowców i energii nie zabrakło też kolejnym pokoleniom. Tylko zrównoważony rozwój tej branży zapewni nam bezpieczeństwo energetyczne.