Zmiana konta w banku – w jaki sposób tego dokonać?

konto w banku

Podobnie jak w przypadku wielu innych usług, może się zdarzyć, że konto w banku, z którego dotychczas byliśmy zadowoleni, przestanie spełniać nasze oczekiwania. Oferta instytucji, u której otworzyliśmy rachunek, może diametralnie się zmienić na przestrzeni lat lub też sami zaczniemy wymagać czegoś innego. W takim wypadku konieczne będzie otwarcie nowego rachunku bankowego. Jak sprawnie zmienić konto bez wielu niepotrzebnych formalności?

Czy zmiana konta zawsze jest możliwa?

Warto pamiętać, że zmiana konta w banku nie działa w taki sam sposób, jak przeniesienie numeru do innego operatora – nie będziemy w stanie otworzyć nowego rachunku bankowego, do którego będzie przypisany ten sam numer. Oczywiście byłoby to najwygodniejsze, jednak nie ma takiej możliwości. Trzeba więc dopilnować, by po doprowadzeniu procedury do końca zmiana została dokonana wszędzie tam, gdzie potrzeba.

Sam proces jest wyjątkowo prosty. Po tym, jak już zdecydujesz się na ofertę innego banku, trzeba złożyć potrzebny wniosek oraz przekazać pełnomocnictwo. Zgłoszenie może się odbyć za pośrednictwem telefonu, internetu lub w czasie osobistej wizyty w placówce. Może się jednak zdarzyć, że bank odrzuci wniosek. Dzieje się tak z reguły w sytuacjach, gdy na nasze środki założono blokadę bądź ogłosiliśmy upadłość (dotyczy przedsiębiorców). Podobnie będzie w momencie, kiedy na dotychczas prowadzonym koncie będą niedokończone transakcje lub kiedy jest on podany w umowie kredytowej – w tym drugim przypadku istnieje możliwość zmiany po sporządzeniu odpowiedniego aneksu.

Jak przenieść konto w banku?

Chociaż szczegółowe zasady dotyczące przenoszenia konta do innego banku mogą się różnić w zależności od tego, czyją ofertę ostatecznie wybierzemy, to jednak niemal zawsze proces ten przebiega dość podobnie. Pamiętajmy, by dokładnie sprawdzić, czy nowy wariant odpowiada naszym oczekiwaniom. Jeśli już podjęliśmy decyzję, pobieramy i wypełniamy stosowny wniosek, który następnie przekazujemy do banku wraz z pełnomocnictwem.

I to właściwie wszystko. Jeśli dokument jest wypełniony poprawnie, bank potwierdzi nasze dane oraz nie ma żadnych przeciwwskazań, dalsza część procedury pozostaje już po jego stronie. Co ciekawe, w wielu przypadkach bank może przenieść opłaty stałe, które były ustawione na naszym poprzednim koncie. Co więcej, może on poinformować – oczywiście za naszą zgodą – pracodawcę, urząd skarbowy i wszelkie inne instytucje o zaistniałej zmianie. Tym sposobem unikniemy konieczności podawania nowego numeru rachunku bankowego w każdym z tych miejsc.

Co w tym czasie dzieje się z naszym dotychczasowym kontem bankowym? Decydujemy o tym samodzielnie. Rachunek może nadal funkcjonować, szczególnie jeśli rzeczywiście może nam się jeszcze przydać. Opcjonalnie możemy po prostu zamknąć to konto, co również wymaga wypełnienia oraz przesłania do banku koniecznego wniosku. Nie trzeba się zatem obawiać, że w czasie zmiany rachunku nasze aktualne konto zostanie usunięte bez naszej wiedzy.

Szerzej o przenoszeniu konta można przeczytać tutaj: https://news.krakow.pl/jak-przeniesc-konto-bankowe.