Pożyczka bankowa – jak ją uzyskać?

kredyt gotówkowy

Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, kiedy będzie potrzebować dodatkowego zastrzyku gotówki. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne: remont domu, mieszkania, zakup samochodu czy nawet ślub dziecka – każda z tych sytuacji wymaga od nas posiadania odpowiedniej ilości pieniędzy i to w stosunkowo krótkim czasie. Jednym ze sposobów na ich otrzymanie jest pożyczka bankowa. Dowiedz się, w jaki sposób ją uzyskać.

Jak otrzymać pożyczkę bankową?

Osoby, które potrzebują dodatkowej gotówki, mogą skorzystać produktu, jakim jest pożyczka bankowa. W ten sposób mogą otrzymać nawet ponad 250 tysięcy złotych. Aby jednak najlepiej dostosować ofertę banku do swoich potrzeb, dobrze jest przejrzeć dostępne na rynku ofertę bankową.

Oczywiście, pożyczka bankowa nie jest przyznawana od ręki i aby ja otrzymać, musimy spełniać określone wymagania. Są to przede wszystkim:

 • posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość – na jego podstawie zostaną zweryfikowane dane osobowe, wiek oraz narodowość. Pamiętaj, że w formularzu kredytowym musisz podać identyczne dane jak w dokumencie potwierdzającym Twoją tożsamość (może to być dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport);
 • zaświadczenie o dochodach – jest ono niezbędne do ocenienia Twojej zdolności kredytowej. Takie zaświadczenie otrzymasz od swojego pracodawcy.

Aby udzielić pożyczki, większość banków wymaga umowy o pracę, jednak akceptowalna jest również umowa zlecenie. Jeśli o pożyczkę ubiega się emeryt lub rencista, musi on przedstawić zaświadczenie z tytułu renty lub emerytury.

Zdolność kredytowa – co warto wiedzieć na jej temat?

Aby móc otrzymać kredyt, niezbędnym warunkiem jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Czym jest zdolność kredytowa? To możliwość spłaty kredytu (zarówno kapitału, jak i odsetek) w terminie określonym w umowie, którą zawierasz z bankiem. Z kolei bank, określając Twoją zdolność kredytową może zwrócić uwagę na aspekty takie jak:

 • wiek;
 • stan cywilny;
 • przychody;
 • poziom oszczędności/wkład własny;
 • koszty utrzymania;
 • inne zobowiązania finansowe.

Innym czynnikiem, na który uwagę również może zwrócić bank, jest Twoja wiarygodność kredytowa. To nic innego, jak historia spłat zaciągniętych przez Ciebie w przeszłości zobowiązań. Poznając Twoją wiarygodność kredytową bank oceni, czy do tej pory wszystkie raty spłacałeś w terminie oraz ile wynosi łączna suma Twoich zadłużeń.

Rata kredytu – od czego zależy jej wysokość?

Ze względu na obecność ustawy o kredycie konsumenckim, każdy bank musi w wyraźny sposób poinformować konsumenta na temat kosztów pożyczki gotówkowej. O całkowitym koszcie kredytu decyduje RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Co wchodzi w skład RRSO? Są to:

 • prowizja za udzielenie kredytu;
 • opłaty przygotowawcze;
 • opłaty za rozpatrzenie wniosku;
 • koszty dodatkowych usług za uzyskanie kredytu.

Oprócz tego, do podstawowych kosztów należy doliczyć np. opłaty za aneksy do umowy, czy wysokość odsetek w przypadku nieterminowej spłaty. Są to koszty, które bywają trudne do przewidzenia na początku, jednak warto mieć je na uwadze.