Kredyt na wykończenie mieszkania – na jaki się zdecydować?

kredyt

Różnego rodzaju kredyty są nieodzowną częścią naszego otoczenia. Za ich pomocą jesteśmy w stanie pozwolić sobie na rzeczy, których cena mogłaby okazać się zbyt wysoka na jednorazowy wydatek. Wtedy właśnie z pomocą przychodzą nam pożyczki, kredyty hipoteczne i karty kredytowe. Dzisiaj zastanowimy się, jaka opcja kredytowania jest najlepsza, kiedy naszym celem jest wykończenie mieszkania. Okazuje się, że na rynku są przygotowane specjalne oferty pożyczek na ten cel. Czy to się opłaca? Może lepiej wybrać inną opcję kredytowania? Zapraszamy do lektury tego artykułu, gdzie rzucimy na tę kwestię nieco światła.

Kredyt na wykończenie mieszkania

Zakup mieszkania czy domu to zawsze ogromny wydatek. Jeśli się na niego zdecydujemy, powinniśmy mieć świadomość, że spłata wszelkich zobowiązań będzie trwała długimi latami. Niestety samo kupno wymarzonego lokum to jedno, jednak zanim się do niego przeniesiemy, konieczne będzie jeszcze właściwe jego wykończenie. Należy mieć świadomość, że wykończenie „pod klucz” lokalu mieszkalnego, który ma około pięćdziesięciu metrów kwadratowych powierzchni, to wydatek od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Sporo, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę uprzedni sam zakup nieruchomości. Nie powinno więc dziwić, że na rynku pojawiły się specjalne oferty kredytów hipotecznych, które można zaciągnąć specjalnie pod wykończenie domu. Zastanówmy się jednak – czy to się opłaca?

Kredyt hipoteczny na wykończenie domu

Czasami może się zdarzyć, że kredyt zacznie nas przytłaczać i nie będziemy w stanie poradzić sobie z jego poprawnym uregulowaniem. Co zrobić w takiej sytuacji, można przeczytać pod tym linkiem: doba.pl/wroclaw/artykul/wakacje-kredytowe-w-dobie-koronawirusa/30240/17/noa123. Sprawa dotyczy zazwyczaj właśnie kredytów hipotecznych, gdyż ich kwoty często są bardzo wysokie i rozciągnięte na wiele lat. Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli zdecydujemy się na kredyt hipoteczny do wykończenia domu.

Na taką hipotekę można zdecydować się już na etapie ubiegania się o kredyt na sam dom czy mieszkanie. Jeśli będziemy wiedzieć, że lokum, które sobie upatrzyliśmy, wymaga niezbędnych prac remontowych, możemy złożyć dwa wnioski kredytowe od razu. Eliminuje to konieczność dodatkowych wizyt w banku i przedstawiania ciągle tych samych dokumentów.

Czy taka hipoteka się opłaca?

Kredyt hipoteczny na wykończenie mieszkania może zostać rozdysponowany jedynie w sposób, który uznaje bank. Co to oznacza? Inaczej niż w wypadku zwykłej pożyczki, bank może zerknąć w kosztorys naszych wydatków i powiedzieć nam, na jakie produkty i usługi możemy spożytkować pieniądze pochodzące z kredytu. Najczęściej są to prace typu tynkowanie i malowanie ścian, wykańczanie instalacji elektrycznej, ułożenie podłóg czy montaż armatury łazienkowej. Innymi słowy, decydując się na taki kredyt, konieczna jest świadomość, że możemy spożytkować go jedynie na czynności i produkty, które są związane z remontem, co odbiera nam pewną swobodę. Jeśli jest to dla Ciebie duży problem, to można powiedzieć, że taka hipoteka nie jest opłacalna.

Jeśli jednak nie masz nic przeciwko temu, by bank zajrzał w Twoje wydatki, kredyt hipoteczny na wykończenie mieszkania jest dobrą opcją. Najprawdopodobniej będzie on sporo tańszy niż klasyczna pożyczka gotówkowa, co pozwoli nam nie obciążyć dodatkowo budżetu.