Karta kredytowa – czym jest i w jaki sposób działa?

Karta Kredytowa

Choć wiele rzeczy w naszym życiu jesteśmy w stanie przewidzieć, niektóre z sytuacji przychodzą do nas w bardzo nieoczekiwany sposób. Nagła awaria telefonu lub samochodu, konieczność pilnej wizyty u dentysty czy brak gotówki w portfelu w trakcie zakupów. Każda z tych sytuacji wiąże się z koniecznością wydania dodatkowej kwoty, która czasami może znacznie wpłynąć na nasz miesięczny budżet. Wygodnym narzędziem, które jest w stanie zapobiec nadmiernemu uszczupleniu naszego budżetu jest karta kredytowa. Dowiedz się, jak działa i w jaki sposób korzystać z niej we właściwy sposób.

Karta kredytowa a debetowa

Karta kredytowa bywa bardzo często mylona z kartą debetową. Niektóre osoby uważają nawet, że karta kredytowa jest zamiennikiem karty debetowej i korzysta się z nich w ten sam sposób. Niestety jest to błędny tok myślenia, który wielu posiadaczy karty kredytowej może wpędzić w poważne kłopoty finansowe. Dobrze więc wiedzieć czym te dwa produkty różnią się od siebie:

  • karta debetowa – to karta płatnicza, którą otrzymujesz zakładając konto w danym banku. Płacąc nią, wykorzystujesz wyłącznie środki, które zgromadziłeś na swoich koncie;
  • karta kredytowa – to dodatkowa gotówka, którą otrzymujesz od banku czyli innymi słowy, limit kredytowy pod postacią karty płatniczej. W trakcie zakupów pieniądze nie są pobierane z Twojego konta, a z rachunku kredytowego. To z kolei wiąże się z różnego rodzaju korzyściami, ale i obowiązkami, o których powinieneś pamiętać. W innym przypadku, posiadanie karty kredytowej może przysporzyć Ci sporo problemów.

Jak korzystać z karty kredytowej?

Jak działa karta kredytowa? Jej zasada działania jest stosunkowo prosta. Najpierw w oparciu o Twoje potrzeby (np. liczbę miesięcznych wydatków), a także zdolność kredytową wspólnie z bankiem ustalasz limit Twojego zadłużenia. Oczywiście bank nie zacznie naliczać odsetek od zadłużenia, jeśli Ty jako użytkownik nie będziesz korzystać z karty lub jeśli nie będziesz przekraczał terminu spłaty karty kredytowej.

Aby posiadanie karty kredytowej przynosiło nam korzyści, należy korzystać z niej w sposób rozsądny. Dlatego produkt ten zaleca się osobom, które posiadają stałe i regularne wpływy wynagrodzenia, dzięki czemu bez przeszkód pokryją spłatę zadłużenia każdego miesiąca. Karta kredytowa może służyć do wykonywania różnego rodzaju transakcji, np. płacenia za zakupy stacjonarnie i w internecie. Aby jednak uniknąć dodatkowych opłat za prowadzenie karty kredytowej, unikaj przelewów z tej karty i wypłat z bankomatu.

Czy jest okres bezodsetkowy?

Pojęciem, które dość często pojawia się w przypadku karty kredytowej jest okres bezodsetkowy. Na czym polega? To okres, w czasie którego bank wydający Twoją kartę nie naliczy odsetek od wykorzystanego przez Ciebie limitu zadłużenia. Zwykle okres bezodsetkowy wynosi od 50 do 60 dni i dzieli się na dwie części:

  • okres rozliczeniowy – czas kiedy możemy korzystać z przyznanego nam przez bank limitu (twa miesiąc);
  • okres spłaty zadłużenia – na zakończenie okresu rozliczeniowego bank podsumowuje wykorzystane przez Ciebie środki i daje Ci czas, aby je uregulować. Okres spłaty zadłużenia może różnić się w zależności od banku, jednak zazwyczaj wynosi od 20 do 30 dni.