Dodatkowe pieniądze na emeryturze – czy możemy pomyśleć o nich już wcześniej?

Dodatkowe Pieniadze Na Emeryturze

Emerytura to czas, który każdy z nas chce przeżyć spokojnie i bez zamartwiania się o przyszłość naszą i naszych bliskich. Niestety często bywa tak, że emeryt nie dysponuje odpowiednimi funduszami, by w pełni wykorzystać ten czas. Zgodnie z zasadą „lepiej zapobiegać, niż leczyć” przyjrzyjmy się, w jaki sposób możemy się zabezpieczyć finansowo na emeryturę i przeżyć ją tak, jak powinniśmy – odpoczywając po wielu latach ciężkiej pracy. 

W jaki sposób zdobyć środki na czas emerytury?

Zabezpieczenie finansowe na okres, kiedy nie będziemy mieli już sił, by podjąć pracę zarobkową, to istotna kwestia. Co, jeśli okaże się, że emerytura wypłacana nam z ZUS nie jest w stanie zapewnić nam godnych warunków życia? Oczywiście nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co stanie się w przyszłości, jednak dzięki odpowiedniej zapobiegliwości możemy zabezpieczyć się na taką ewentualność. Opcji jest sporo: dodatkowe ubezpieczenie emerytalne, inwestycje czy lokaty. Którą z nich najlepiej wybrać?

Dywersyfikacja naszych środków to podstawowa zasada inwestowania. Decydując się na dodatkowe ubezpieczenie emerytalne, wcale nie musimy rezygnować chociażby z obligacji czy gry na giełdzie. Ważne jest, by dobrze podzielić swoje środki i przeznaczyć większe sumy pieniędzy na bardziej bezpieczne formy oszczędzania – zabezpieczy nas to przed ewentualną stratą albo chociaż ją zminimalizuje. W takim wypadku o jakich sposobach oszczędzania bądź inwestowania możemy pomyśleć? 

Ubezpieczenie emerytalne

Dodatkowe ubezpieczenie emerytalne jest jedną z najbardziej pewnych inwestycji na czas emerytury. Decydując się na nie, musimy pamiętać o tym, że z naszego konta regularnie będzie znikać pewna suma pieniędzy – z zasady nie jest ona na tyle wygórowana, by diametralnie zmienić obraz naszego budżetu. Właśnie relatywnie mały, ale regularny wkład okazuje się tutaj kluczem do większej sumy, z której skorzystamy podczas emerytury. 

Złoto

Niezależnie od okresu w historii, złoto wydaje się dobrym materiałem inwestycyjnym. Ten metal szlachetny z czasem zyska na wartości, to pewne. Czyni go to bardzo łakomym kąskiem dla wszystkich rodzajów inwestorów – od rynkowych potentatów, do ludzi zainteresowanych dodatkowym zabezpieczeniem na emeryturę. Wadą złota jest niestety jego cena. Żeby nabyć złoto, nawet w skromnych ilościach, musimy liczyć się ze sporym jednorazowym wydatkiem. Jeśli ktoś preferuje mniejszy koszt jednorazowy inwestycji, lepszym rozwiązaniem powinno okazać się dodatkowe ubezpieczenie emerytalne

Inwestycja w nieruchomość

To zdecydowanie najdroższa propozycja, jednak mogąca się zwrócić z nawiązką. Nieruchomości zawsze są w cenie, niezależnie czy w okolicy emerytury zdecydujemy się je sprzedać, czy wynająć. Szczególnie interesująca wydaje się ta druga opcja. Wynajem niewielkiego mieszkania studentom to tysiąc złotych dodatku do emerytury. Niestety, by cieszyć się taką formą zarobku, trzeba zainwestować spory kapitał w zakup nieruchomości. Nawet jeśli zakup takiego lokum pokrylibyśmy z kredytu, i tak miesięczny wkład zdecydowanie przekracza miesięczną ratę, jaką zapłacimy, decydując się na dodatkowe ubezpieczenie emerytalne. Jeśli jednak dla kogoś taka forma inwestycji nie wydaje się zbyt droga i ryzykowna, warto dać jej szansę. W najgorszym wypadku na emeryturze będziemy mogli pomieszkiwać w dwóch mieszkaniach. 

Działka budowlana

Zakup działki budowlanej wydaje się dobrym substytutem zakupu gotowego mieszkania. Kupujemy grunt, na którym dopiero ktoś będzie mógł postawić swój wymarzony dom, kiedy po latach odsprzedamy naszą działkę z zyskiem. Ten sposób inwestycji na emeryturę kusi ze względu na mniejszy koszt niż w wypadku kupna istniejącego budynku. Musimy jednak mieć trochę „biznesowego nosa”, by zakup działki nam się opłacił. W dzisiejszej dobie ekspresowo zmieniającego się świata ciężko jest przewidzieć, czy ludzie będą chcieli osiedlać się w okolicy ziemi, którą zakupimy. 

Inwestujmy niewiele, ale regularnie

Reasumując – jest kilka niezłych sposobów na lepsze życie na emeryturze. Podstawą powinno być dla nas jednak bezpieczeństwo i pewność. Lepiej inwestować mniej, ale regularnie, co pozwoli cieszyć się wymarzonym odpoczynkiem po latach i nie obniży stopy życia, na jakiej znajdujemy się obecnie.