Kasy fiskalne online – co warto o nich wiedzieć?

kasy fiskalne

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej zdecydowanie nakłada na przedsiębiorców wiele obowiązków, również podatkowych. Rozliczanie oraz odprowadzanie należnego podatku PIT oraz podatku VAT to jedne z podstawowych kwestii, o których należy wiedzieć. Aby maksymalnie uszczelnić pobór podatku VAT, resort finansów zdecydował o konieczności posiadania między innymi kas fiskalnych online. Co warto o nich wiedzieć?


Prowadzenie działalność, świadczenie różnego rodzaju usług, własna firma – to właśnie tego rodzaju działalność jest coraz częściej wybierana przez osoby, których celem jest zarabianie. Rezygnacja z etatu i zajęcie się własnym biznesem to jednak nie tylko przyjemność, ale przede wszystkim konieczność posiadania odpowiedniego wyposażenia oraz przede wszystkim rozliczania się ze swojej działalności. Głównymi podatkami są tu oczywiście podatek dochodowy, a przede wszystkim – VAT.

Co to jest kasa fiskalna online?

Kasy fiskalne online to urządzenia, które na pewno przydadzą się w każdej, legalnie działającej firmie. Kasa online to przede wszystkim urządzeniem, której główna funkcja to funkcja rejestrująca, Kasa online instalowana na tablecie, smartfonie lub laptopie, która ma postać oprogramowania (aplikacji).

Kasa online, a kasa tradycyjna

Różnica w działaniu jest dość znacząca. Podstawowa różnica dotyczy przede wszystkim to, że urządzenie w formie online, komunikuje się ze wszystkimi urządzeniami nadzorującymi zdalnie. Nie wymaga to więc wizyty na przykład urzędnika skarbowego. Wszystkie dane, które są istotne, a więc dane, które dotyczą sprzedaży, paragony fiskalne, wydruki niefiskalne, raporty dobowe i miesięczne są przekazywane odpowiednim organom. To znacząco ułatwia życie, zarówno przedsiębiorcy, jak również organom kontrolnym.

Gdzie kupować, aby nie stracić?

Na rynku jest bardzo dużo firm, które zajmują się dostarczaniem specjalistycznego oprogramowania dla firm. Wybierając odpowiedniego dostawcę przede wszystkim musimy mieć na uwadze to, aby cały osprzęt był w pełni profesjonalny, dobrze wykonany, prosty do implementacji i łatwy w obsłudze. Trzeba przyznać, że niezawodność w tym zakresie opłaci się wszystkim. Przedsiębiorca będzie mógł spokojnie obsługiwać kasę, rozliczać się i przede wszystkim nie martwić się o ryzyko problemów ze strony urzędu, a sam urząd będzie miał szansę na skuteczne pilnowanie i kontrolowanie przedsiębiorców i łatwiejszy pobór podatków.