Szybkie przelewy online – co to jest i jak z nich korzystać?

przelewy online

Sporo osób na co dzień używa internetowych kont bankowych, które umożliwiają wygodne płatności i przekazywanie pieniędzy bez konieczności wychodzenia z domu. Jedną z chętnie wybieranych opcji jest szybki przelew online. Aktualnie z takiej możliwości można korzystać w większości banków. Dzięki niej pieniądze trafiają do odbiorcy w ciągu zaledwie kilku chwil. Dotyczy to zarówno dni powszednich, jak i weekendów. Jednak co to jest szybki przelew i kiedy warto postawić na to rozwiązanie?

Co to jest szybki przelew internetowy?

Podstawową funkcjonalnością, jaką daje internetowe konto bankowe, jest wykonywanie przelewów pomiędzy różnymi rachunkami. Korzystając z darmowych transakcji, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że pieniądze zazwyczaj docierają do odbiorcy na następny dzień roboczy. Aby przyspieszyć ten proces, wprowadzono szybkie przelewy online, nazywane również natychmiastowymi lub ekspresowymi. Wyróżnia je przede wszystkim krótki czas realizacji, trwający od kilku do maksymalnie kilkunastu minut. To doskonały sposób, aby uniknąć czekania na transfer środków, co ma duże znaczenie w przypadku pilnych transakcji.

Różnice między szybkim przelewem a tradycyjnym

Obecnie banki mają do zaoferowania różne rodzaje przelewów, dzięki czemu każdy może wybrać dogodne rozwiązanie dla siebie. Większość z nich umożliwia wybór spośród przynajmniej dwóch opcji. Różnią się one długością księgowania, a przy tym związane są z nieco innymi kosztami finalizacji. Standardowy przelew w banku uzależniony jest głównie od sesji Elixir, czyli godzin, w których poszczególne placówki dokonują rejestru wysłanych i przychodzących transakcji. Zwykle dociera do odbiorcy w ciągu 1 dnia roboczego. Wyjątek stanowią przelewy wewnętrzne, czyli pomiędzy rachunkami klientów tego samego systemu bankowego.

Dla osób, które potrzebują błyskawicznie przetransferować pieniądze doskonałym rozwiązaniem mogą być ekspresowe przelewy Elixir. Działają one w podobny sposób jak systemy szybkich płatności w sklepach internetowych. Realizowane są jednak przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Szybki transfer online dochodzi na konto bankowe praktycznie od razu, a w wyjątkowych sytuacjach do maksymalnie kilkunastu minut. Dotyczy to również dni i godzin poza działalnością banków. Warto pamiętać, że istnieje określona lista placówek korzystających z takiej opcji. Dodatkowo w przeciwieństwie do tradycyjnych, przelewy natychmiastowe to zwykle koszt około 5 złotych za każdą transakcję. Jednak niekiedy są darmowe.

Kiedy warto skorzystać z ekspresowego przelewu?

Chociaż na co dzień największą popularnością cieszą się bezpłatne przelewy standardowe, to wiele osób nie wyobraża sobie funkcjonowania bez opcji transakcji ekspresowych. W niektórych przypadkach znacznie ułatwiają życie, a nawet są niezbędne. Jednym z doskonałych przykładów jest sytuacja, kiedy minie termin płatności za prąd lub internet. Wtedy nawet pomimo zamkniętych placówek bankowych można dokonać natychmiastowej transakcji. Minusem takiego rozwiązania może być prowizja, która jednak nie zawsze jest pobierana.