Rozłąkowe z Holandii – rozlicz swój podatek z partnerem fiskalnym

Rozłąkowe to nazwa ulgi podatkowej dotyczącej osób zatrudnionych do pracy w Holandii w oparciu o legalną umowę. Z ulgi tej można skorzystać w przypadku chęci rozliczania podatku z partnerem fiskalnym. Czy rozłąkowe jest korzystne? Jakie dokumenty trzeba złożyć, aby móc się o nie starać? Kto może być Twoim partnerem fiskalnym? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Rozłąkowe w Holandii – jakie warunki trzeba spełniać

O rozłąkowe w Holandii ubiegać się można w momencie spełniania warunku 90%. O co w nim chodzi? Zasada 90% polega na uzyskaniu takiej właśnie wysokości przychodów podczas legalnej pracy na terenie Holandii. Jednocześnie zarobki uzyskane poza tym państwem nie mogą przekroczyć 10% łącznej sumy dochodów. Reguła ta odnosi się do osoby rozliczającej podatek oraz jej partnera fiskalnego. Udowodnienie zasady 90% w urzędzie skarbowym polega na złożeniu oświadczenia o dochodach UE/WE. Drugim ważnym warunkiem do otrzymania rozłąkowego w Holandii jest poinformowanie urzędu o wszystkich uzyskanych przychodach w danym roku podatkowym. Mowa tutaj także o tych, które pochodzą z innego kraju, na przykład z Polski.

Partner fiskalny – z kim można rozliczyć holenderski podatek

Kto może zostać partnerem fiskalnym? Osoba, która aktualnie nie pracuje lub której dochody są zdecydowanie niższe niż zarobki osoby rozliczającej podatek. Partnerem fiskalnym w przypadku rozliczenia podatku w Holandii online może być współmałżonek (automatycznie uzyskuje status partnera fiskalnego) lub partner, z którym jest się w związku. W drugim przypadku konieczne jest spełnianie takich warunków, jak:

  • bycie zameldowanym pod wspólnym adresem przez co najmniej sześć miesięcy,
  • posiadanie wspólnego dziecka,
  • posiadanie wspólnej emerytury.

Rozłąkowe w Holandii – o tym musisz pamiętać

Po pierwsze – jakie dokumenty złożyć

Do ubiegania się o rozłąkowe z Holandii potrzebne będą dwa dokumenty — Jaaropgaaf (karta podatkowa wystawiana przez pracodawcę) oraz numer BSN (holenderski odpowiednik polskiego NIP-u). Druki te musi mieć osoba chcąca się rozliczać oraz jej partner fiskalny.

Po drugie – jaką kwotę otrzymasz

O rozłąkowe w Holandii możesz wnioskować nawet do pięciu lat wstecz. Ostateczna kwota, jaką Ty i Twój partner fiskalny otrzymacie, zależna jest od kilku czynników. Urząd skarbowy bierze pod uwagę na przykład wysokość podatku, jaki odprowadzany był przez Twojego partnera fiskalnego, oraz wasze przychody. Trudno dokładnie oszacować kwotę, jaką można otrzymać, ponieważ jej maksymalna wielkość zmienia się z każdym kolejnym rokiem podatkowym.

Po trzecie – ile trzeba czekać na rozłąkowe

Czas oczekiwania na rozłąkowe z Holandii zależy od tego, jak szybko złożysz dokumenty w urzędzie skarbowym. Rozpatrywanie wniosków o rozłąkowe z Holandii trwa najczęściej od dwóch do dwunastu miesięcy.

Podsumowanie

Warto policzyć, czy w przypadku ubiegania się o zwrot podatku z Holandii bardziej opłacalne dla Ciebie będzie rozliczanie się samemu czy w partnerem fiskalnym. Przy tego typu formalnościach pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu ostatecznego terminu składania wniosku.