Jak najtaniej wypożyczyć samochód? Co wpływa na koszt tej usługi?

Wyposażenie auta

Okres wakacji to czas, kiedy szczególnie chętnie korzystamy z usług wypożyczalni samochodowych. Posiadanie auta do własnej dyspozycji to wygoda, niezależność oraz możliwość zobaczenia większej liczby miejsc. Samochód możemy wynająć za pośrednictwem miejscowej wypożyczalni, przez stronę linii lotniczych i hotelu lub znaleźć niezależną wypożyczalnię online. Która z tych opcji jest najbardziej atrakcyjna pod względem cenowym i jakie czynniki mają wpływ na ostateczny koszt wynajęcia samochodu?

Od czego zależy koszt wypożyczenia samochodu?

Podczas organizowania wakacyjnego wyjazdu liczy się każdy grosz. Nic więc dziwnego, że cena usługi zazwyczaj ma największy wpływ na jej wybór. W przypadku wypożyczalni samochodowych, należy zachować jednak dużą ostrożność i oprócz samej ceny sprawdzić także inne, istotne informacje. Często może się bowiem okazać, że przedstawiona w ofercie kwota jest zaledwie początkiem opłat.

Ceny wynajmu samochodów są bardzo zróżnicowane i uzależnione od wielu czynników. Zmieniają się dynamicznie w zależności od okresu w roku, czasu trwania umowy, rodzaju wybranego auta i jego wyposażenia, miejsca odbioru oraz obecności usług dodatkowych. Na koszt wypożyczenia samochodu wpływ może mieć także wiek kierowcy i jego doświadczenie. Na najbardziej atrakcyjne stawki zazwyczaj mogą liczyć kierowcy w przedziale wiekowym 25-65 lat. Warto również wiedzieć, że większość wypożyczalni pozwala na prowadzenie swojego auta tylko osobie wynajmującej. Jeśli natomiast chcemy udostępniać pojazd drugiej osobie, musimy uiścić dodatkową opłatę.

Na koszt realizacji usługi wpływa także rodzaj wypożyczalni. Zdecydowanie najbardziej opłacalną opcją jest skorzystanie z usług wypożyczalni online, które oferują samochody pod wynajem w atrakcyjnych cenach oraz często udostępniają także swoim klientom dodatkowe zniżki i rabaty. Zdecydowanie najdroższą opcją jest natomiast wynajem samochodu na lotnisku (zwłaszcza za granicą), warto więc zadbać o wypożyczenie samochodu jeszcze przed wyjazdem, co pozwoli na wybór korzystnej pod względem cenowym oferty.

Wyposażenie auta

Dodatkowe opłaty, na które warto zwrócić uwagę wypożyczając samochód

Oprócz wymienionych powyżej kosztów, wypożyczalnie mogą naliczać także dodatkowe opłaty, które mają mogą wywrzeć znaczący wpływ na ostateczny koszt korzystania z ich usług. Należą do nich opłaty za przejechane kilometry poza limitem (najczęściej obowiązujące poza granicami Polski), koszt dostarczenia auta we wskazane miejsce (np. do hotelu, na lotnisko lub dworzec), ubezpieczenie samochodu, dodatkowe wyposażenie (np. fotelik dla dziecka, nawigacja samochodowa itp.) oraz opłata za przedłużenie wynajmu.

Nie sposób nie wspomnieć także o opłacie za szkodę z winy wynajmującego lub nieznanego sprawcy. Niektóre wypożyczalnie pozwalają jednak na całkowite zniesienie tej opłaty – możliwość jej wyeliminowania oferuje wypożyczalnia online Express, z której szczegółową ofertą można zapoznać się na stronie: https://www.express.pl/pl/firma-express/oddzialy-i-punkty-wydan/krakow9, a sam koszt takiej usługi waha się między 20 a 50 zł za dobę.