iPhone – jak postępować w przypadku jego zalania?

Co zrobić w przypadku zalania telefonu?

Smartfony marki Apple od wielu lat cieszą się ogromnym powodzeniem wśród użytkowników na całym świecie. Trzeba jednak zaznaczyć, że wciąż jest to tylko elektronika, która może ulegać awariom czy uszkodzeniom na wskutek oddziaływania szkodliwych czynników zewnętrznych. Do takich z pewnością należy woda i wilgoć, które nawet dla iPhon’ów mogą być niezwykle niebezpiecznie. Zalany smartfon to jednak problem, który da się sprawnie rozwiązać. Zatem jak uratować zalanego iPhone’a?

iPhone’y i ich wodoszczelność

Producent iPhone’ów podkreśla, że jego urządzenia wyróżnia odporność na wodę i inne substancje ciekłe. Na rynku można znaleźć coraz więcej smartfonów, które reklamowane są jako wodoodporne i wodoszczelne, jednak ich wytrzymałość względem niekorzystnych czynników środowiskowych nie zawsze spotyka się z pozytywną oceną Klientów. Apple od lat nieustannie pracuje nad nowoczesnymi technologiami poprawiającymi właściwości wodoszczelne obudowy, dlatego nic nie powinno się wydarzyć, kiedy smartfon wyląduje w basenie i błyskawicznie zostanie z niego wyciągnięty. Zdarza się jednak, że iPhone przy długotrwałym kontakcie z wodą ulega uszkodzeniom, które uniemożliwiają jego optymalne użytkowanie.

Zalany iPhone – poważne skutki

Problem zalanego iPhone’a jest jedną z najczęstszych usterek, z którą zgłaszają się użytkownicy smartfonów Apple do profesjonalnych serwisów pogwarancyjnych. Wszelkie próby osuszania telefonu bez specjalistycznej wiedzy i sprzętu najczęściej skutkują poważniejszymi uszkodzeń najistotniejszych podzespołów. Woda wewnątrz iPhone’a wiąże się z dużym ryzykiem wystąpienia zwarć, które z kolei mogą prowadzić nawet do zapłonu telefonu. Zalany iPhone to również wysokie prawdopodobieństwo korozji komponentów metalowych czy miedzianych, które odgrywają kluczową rolę w optymalnej pracy smartfona. Na trwałe uszkodzenia najbardziej narażona jest płyta główna, która w wyniku zwarcia może ulec nieodwracalnym procesom degradacji.

Zalany iPhone – liczy się czas

W przypadku zalania iPhone’a wodą lub co gorsza, wodą morską lub kolorowym napojem najważniejszy jest szybki czas reakcji. Im wcześniej smartfon zostanie poddany osuszeniu, tym większa szansa, że naruszeniu nie ulegną jego najważniejsze elementy. Pod żadnym pozorem nie należy suszyć iPhone’a suszarką czy wystawiać go na słońce, gdyż podwyższenie temperatury urządzenia będzie powodować postępowanie awarii. Należy również wystrzegać się prób włączania telefonu czy podłączania go do prądu, co jest najczęściej równoznaczne z trwałym uszkodzeniem płyty głównej. Po zalaniu iPhone’a należy go natychmiast wyłączyć, osuszyć ręcznikiem, wyjąć kartę SIM i zwrócić się do serwisu Apple.

Zalany iPhone – pomoc w serwisie

Zalanie iPhone’a może zdarzyć się każdemu, dlatego wiele profesjonalnych serwisów pogwarancyjnych zajmuje się przywracaniem smartfonów do prawidłowego działania nawet w przypadkach, kiedy naprawa iPhone’a wydaje się niemożliwa. Naprawa zalanego iPhone’a jest skuteczna tylko wtedy, kiedy zostaje przeprowadzona przez wykwalifikowanych fachowców mających doświadczenie w serwisowaniu sprzętu Apple. Godne zaufania serwisy iPhone można znaleźć w Warszawie, ale także w innych miastach w Polsce, gdzie użytkowników smartfonów Apple nie brakuje.