Logistyka kontraktowa – idealny wybór dla biznesu?

Logistyka kontraktowa

Logistyka kontraktowa to nowoczesna usługa, która zdejmuje z firm obowiązek samodzielnego zarządzania procesami logistycznymi. Są one realizowane przez doświadczonego operatora z sektora logistyki, co pozwala przedsiębiorstwu skoncentrować się na własnym rozwoju, promocji swojego biznesu oraz zwiększaniu konkurencyjności na rynku. Logistyka kontraktowa daje pewność prawidłowej i sprawnej realizacji wszystkich procesów logistycznych oraz pozwala skutecznie zredukować koszty obsługi logistycznej firmy.

Logistyka kontraktowa – czym jest i jakie usługi obejmuje?

Pod pojęciem logistyki kontraktowej kryje się ogół czynności, które mają na celu dostarczenie konkretnego towaru lub usługi do ich odbiorców. Są one realizowane przez zewnętrzne firmy specjalizujące się w zakresie logistyki, które w imieniu klienta zajmują się dystrybucją oferowanych przez nich produktów lub usług. W poczet usług z zakresu logistyki kontraktowej najczęściej wchodzą transport, spedycja, magazynowanie oraz usługi dodatkowe. Wszystkie można dodatkowo podzielić na fizyczne, czyli związane z narzędziami pozwalającymi na transport i magazynowanie towarów i zarządzające, czyli know-how i doświadczenie umożliwiające właściwą realizację każdego powierzonego przez klienta zadania.

Jak sama nazwa wskazuje, logistyka kontraktowa jest usługą opartą głównie na długoterminowej współpracy między firmą logistyczną świadczącą usługi outsourcingowe a biznesem, który z nich korzysta na co dzień. Podpisanie umowy na dłuższy czas pozwala na właściwe zorganizowanie wszystkich aspektów zarządzania procesami logistycznymi oraz zaplanowanie poszczególnych działań w perspektywie długoterminowej. Korzystanie z wiedzy, doświadczenia oraz zasobów firmy logistycznej daje klientom pewność właściwej koordynacji procesów logistycznych oraz pozwala skupić się na rozwoju własnym. Zwalnia także firmę z obowiązku zatrudniania dodatkowych rąk do pracy, wynajmu własnej powierzchni magazynowej, zakupu sprzętu oraz inwestowania w oprogramowanie, specjalistyczne szkolenia oraz inne elementy niezbędne do dystrybucji towarów na najwyższym poziomie.

Logistyka kontraktowa i jej najważniejsze korzyści

Logistyka kontraktowa cieszy się ogromną popularnością wśród współczesnych firm, które stawiają na wygodę, redukcję kosztów swojej działalności oraz stały i stabilny rozwój. Dzięki usługom wchodzącym w jej skład nowe firmy mają łatwiejszy start, gdyż nie muszą się martwić o zdobywanie doświadczenia i kompetencji w zakresie logistyki – wszystko, co istotne otrzymują bowiem od operatora logistycznego mogąc w pełni korzystać z jego wiedzy, doświadczenia, wykwalifikowanych pracowników oraz sprzętu i innych zasobów. Zapewnia to oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy oraz znacząco zmniejsza ryzyko popełnienia pomyłek pomagając firmie lepiej i skuteczniej budować swoją przewagę konkurencyjną na rynku.

Popularna wśród przedsiębiorców logistyka kontraktowa zdejmuje obowiązek posiadania własnego magazynu, jego utrzymania oraz zarządzania procesami w nim zachodzącymi. Oprócz zatrudnienia wykwalifikowanych magazynierów, koszt jego utrzymania jest jednym z największych wydatków, które ponoszą firmy – oprócz jego wynajmu firma musi liczyć się także z koniecznością opłacenia często bardzo kosztownego ubezpieczenia. Dzięki logistyce kontraktowej nie jest konieczne samodzielne magazynowanie towarów oraz organizowanie łańcucha dostaw, gdyż wszystkie te czynności w imieniu klienta zostaną zrealizowane przez operatora.