Konto Jakie Chcę dla dzieci poniżej 13. roku życia – teraz także przez Internet

W bankowości internetowej Santander Bank Polska można już założyć konto swojemu dziecku. Dzięki temu bez wychodzenia z domu, w prosty i bezpieczny sposób można wprowadzić w świat finansów dzieci poniżej 13. roku życia. Taka wirtualna skarbonka może być świetnym narzędziem do praktycznej nauki oszczędzania.

Konto Jakie Chcę dla najmłodszych

Nowa funkcja udostępniona w ramach bankowości internetowej przez Santander Bank Polska pozwala rodzicom otworzyć konto Jakie Chcę dla dzieci w wieku 0-12 lat. Bank już od dawna oferuje konto dla dzieci, teraz jednak można je założyć online. Co ważne, konto jest zwolnione z opłat za prowadzenie, a saldo do 3000 zł jest oprocentowane na 2,5% w skali roku, oprocentowanie jest zmienne. Najmłodsi nie będą mogli korzystać z bankowości internetowej czy mobilnej, do konta nie jest też wydawana karta płatnicza.

Rodzice mogą założyć konto bez udziału dzieci. Jest ono aktywne zaraz po otwarciu, a w ciągu kilku dni rodzic otrzyma do niego podgląd. Aby otworzyć rachunek, należy spełniać proste warunki: dziecko nie ma jeszcze w banku żadnych produktów, a narzędziem autoryzacji operacji wykonywanych przez rodzica jest smsKod. Jeśli w bankowości internetowej ustawiony jest inny sposób autoryzacji, na czas otwarcia konta wystarczy wejść w „Ustawienia” i zmienić sposób potwierdzenia zleceń. Klienci z mobilnym podpisem również będą mogli, jeszcze w tym kwartale, otworzyć konto dziecku w bankowości internetowej.

Oszczędzanie to zawsze dobry pomysł

Aktualna sytuacja gospodarcza oraz informacje medialne budzą wśród dzieci wiele pytań, takich jak: co to jest kryzys, oszczędzanie czy zarabianie. Nie pozostawiajmy dziecka bez odpowiedzi. Edukacja finansowa jest teraz wyjątkowo ważna. Dziecko przygląda się otaczającej rzeczywistości i uważnie obserwuje zachowania rodziców w każdej sytuacji, nie zawsze rozumiejąc mechanizmy finansowe. To stwarza dobrą okazję do rozmowy.

Może warto więc zachęcić je do oszczędzania w tym szczególnym czasie. Tym bardziej, że obecnie dzieci mają ograniczone możliwości wydawania kieszonkowego. Dzięki temu będą mogły przekonać się, jaką satysfakcję daje obserwowanie przyrostu odłożonych pieniędzy na ich własnym koncie.

Edukacja poprzez zabawę

Badania przeprowadzone przez SW Research na zlecenie Santander Bank Polska pokazują, że aż 53 proc. rodziców wciąż niechętnie rozmawia ze swoimi pociechami o finansach, a jednocześnie niemal 60 proc. rodziców dzieci w wieku 5-14 lat regularnie wypłaca kieszonkowe – codziennie, raz w tygodniu lub raz w miesiącu. Wraz z kieszonkowym warto dać dziecku podpowiedź, jak mądrze zarządzać własnymi pieniędzmi i co oprócz wydawania lub trzymania w domowej skarbonce można z nimi zrobić. Obsługa własnego konta, będącego wirtualną skarbonką, może być dla dziecka prostą i atrakcyjną formą edukacji.

Aby ułatwić edukację finansową najmłodszych, Santander Bank Polska na portalu finasiaki.pl udostępnił do pobrania bezpłatny poradnik pt. „Finansiaki to My!”, przygotowany przez fachowców pod patronatem merytorycznym Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Książka podpowiada, jak w prosty i przyjemny sposób przekazywać wiedzę o finansach – zarówno przedszkolakowi, jak i nastolatkowi.

Publikacja jest częścią realizowanego przez bank projektu edukacji finansowej Finansiaki. Jego główną osią jest portal  finansiaki.pl. Treści tam zamieszczone skierowane są do rodziców, nauczycieli oraz dzieci. Materiały edukacyjne zostały przygotowane zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej. Na rodziców czekają interesujące artykuły, podpowiadające, jak w codziennych sytuacjach oraz poprzez zabawę edukować dziecko na temat finansów. Dla nauczycieli zostały przygotowane gotowe, bezpłatne scenariusze lekcji wraz z materiałami pomocniczymi, które można wykorzystać także podczas zajęć prowadzonych zdalnie. W sekcji dla dzieci znaleźć można gry, opowieści, quizy i animacje. Bank nieustannie zachęca do korzystania z portalu i zamieszczonych tam materiałów.

Słowniczek pojęć i definicji dotyczących usług reprezentatywnych, wynikających z rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie wykazu usług reprezentatywnych powiązanych z rachunkiem płatniczym, dostępny jest na stronie santander.pl/PAD oraz w placówkach banku. Konto Jakie Chcę jest rachunkiem płatniczym. Szczegóły oferty oraz informacje o opłatach, prowizjach i oprocentowaniu dostępne są w oddziałach Santander Bank Polska S.A., na santander.pl i pod numerem 1 9999 (opłata zgodna z taryfą operatora). Stan na kwiecień 2020.