Oświadczenie ZBP w związku z zatrzymaniem byłych urzędników KNF

Oświadczenie ZBP w związku z zatrzymaniem byłych urzędników KNF

Związek Banków Polskich na swojej stronie internetowej, opublikował komunikat, w którym wyraża oburzenie wobec metod i działań podjętych w stosunku do grupy byłych, wysokich urzędników Komisji Nadzoru Finansowego.

Andrzeja J., Wojciecha K. oraz pięciu innych byłych urzędników KNF zatrzymano wczoraj w Warszawie i okolicach. Ma to związek z nadzorem nad SKOK Wołomin w latach 2012-2014 r.

Treść oświadczenia Związku Banków Polskich:

„Jesteśmy wzburzeni metodami i działaniami podjętymi w stosunku do grupy wysokich urzędników Komisji Nadzoru Finansowego, w tym Andrzeja Jakubiaka byłego Przewodniczącego KNF i Wojciecha Kwaśniaka byłego Zastępcy Przewodniczącego KNF.

Dokonywanie demonstracyjnych i wątpliwie uzasadnianych zatrzymań osób, które w przeszłości – także z narażeniem życia, jak w przypadku Pana Wojciecha Kwaśniaka – ujawniały poważne nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych budzić musi najwyższe zaniepokojenie.

Takie działanie wobec byłego kierownictwa nadzoru finansowego uderza w wiarygodność tej instytucji, której reputacja tak dotkliwie została naruszona w ciągu ostatnich tygodni. Podważa też zaufanie do krajowego systemu finansowego.

Dokonano zatrzymań wysokich urzędników nadzoru, którzy stali na straży bezpieczeństwa sektora finansowego i domagali się objęcia systemu SKOK nadzorem państwowym.

Dlatego, Związek Banków Polskich w poczuciu sprawiedliwości oraz w przekonaniu co do uczciwości i zgodnego z prawem działania zatrzymanych osób deklaruje gotowość udzielenia poręczenia na warunkach określonych w przepisach prawa”.

Zarząd Związku Banków Polskich


źródło: ZBP