Skandynawski fintech Lendo od grudnia w Polsce

Skandynawski fintech Lendo, łączący konsumentów poszukujących pożyczek z instytucjami finansowymi, już w grudniu rozpocznie swoją działaność w Polsce. To pierwszy etap ekspansji firmy poza kraje nordyckie. Polski oddział będzie oferował pożyczki kilku firm. Tak będzie tylko na początku, w połowie 2019 roku oferta powinna zawierać ponad 10 firm.

Perspektywy w Polsce
„Polski rynek jest bardzo perspektywiczny, spodziewamy się, że w najbliższych latach nastąpi na nim dynamiczny rozwój usług kredytowych online. Taka sytuacja miała miejsce w Szwecji i Norwegii, gdy zaczęliśmy oferować nasze usługi” – mówi Mikaela Grännby, Chief Growth Officer Lendo. – „Start Lendo w Polsce jest elementem większego planu ekspansji międzynarodowej. W październiku wystartowała nasza duńska spółka, a wkrótce rozpoczniemy działalność również w Austrii” – dodaje Grännby.

Jak to działa?
„Dzięki Lendo klient będzie mógł całkowicie za darmo i bez wychodzenia z domu otrzymać oferty kredytu przygotowane specjalnie dla niego. Nie standardową ofertę marketingową, ale właśnie spersonalizowane oferty” – wyjaśnia Tomasz Kowalski, country manager Lendo Polska.

Firma łączy konsumentów, którzy poszukują pożyczki z instytucjami finansowymi – bankami i firmami pożyczkowymi. Cały proces odbywa się w Internecie, w jednym miejscu. Klient po złożeniu wniosku kredytowego otrzymuje specjalnie dla niego przygotowane oferty od banków i firm pożyczkowych, by następnie podpisać umowę z pożyczkodawcą. W większości przypadków można będzie to zrobić online, nie wychodząc z domu. Lendo nie pobiera żadnych opłat od klientów, wynagradzają go banki za sfinalizowaną transakcję.

„Nie jesteśmy powiązani kapitałowo z żadną grupą finansową. Dlatego w krajach nordyckich współpracują z nami najwięksi gracze na rynku. W Polsce będzie podobnie” – dodaje Tomasz Kowalski.

Lendo po Szwedzku
Na szwedzkiej platformie klient może porównać ofertę 25 pożyczkodawców. Są to pożyczki o wartości od 5000 do 500 000 koron szwedzkich (od około 2100 PLN do 210 000 PLN). Poprzez platformę można ubiegać się o kredyty konsumenckie (w tym konsolidacyjne) czy też, pożyczki dla mikrofirm.

Źródło: Lendo