Lekcja inna niż zwykle! Zasady bezpiecznego pożyczania z udziałem Banku Spółdzielczego w Limanowej

13 listopada 2018 r., uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Szyku uczestniczyli w  zorganizowanej, w ramach projektu BAKCYL – lekcji o świadomych finansach. Zajęcia poprowadziła Anna Kądziołka – wolontariuszka Banku Spółdzielczego w Limanowej.

Bankowcy dla edukacji finansowej młodzieży

Czym jest BAKCYL? To ogólnopolski projekt, który ma na celu wprowadzić młode pokolenie w świat finansów i wykształcić w nich poczucie przedsiębiorczości. Dlatego, by ułatwić to jeszcze bardziej, BAKCYL wykorzystuje umiejętności pracowników banków, którzy w nowej roli – trenerów-wolontariuszy przekazują młodzieży własne doświadczenia i umiejętności. Dzięki temu, młodzi ludzie już na starcie posiadają świadomość i doświadczenie, które ułatwią im funkcjonowanie w nowoczesnym społeczeństwie.

Pomysłodawcą i jednocześnie organizatorem programu jest Warszawski Instytut Bankowości, a partnerem Związek Banków Polskich.

Czy warto pożyczać pieniądze? Uczniowie w ogniu pytań

Uczniowie z Szyku uczestniczyli już w lekcjach: „Twoje pieniądze” i „Od oszczędzania do inwestowania”. Tym razem mieli okazję dowiedzieć się czy warto pożyczać pieniądze, jakie są koszty kredytu oraz jak nie wpaść w spiralę zadłużenia. Poznali różnicę pomiędzy kredytem, a pożyczką oraz pojęcia bankowe, jak: zdolność kredytowa czy rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Nie zabrakło i filmu edukacyjnego, tyczącego się zasad bezpieczeństwa w środowisku cyberprzestrzeni.

Przeprowadzone zajęcia nie obyły się bez ciekawostek i zabawnych przerywników. Jednym z nich był quiz, opracowany na podobieństwo popularnej gry “Milionerzy”, podczas którego uczniowie mogli sprawdzić wiedzę zdobytą podczas „bakcylowej” lekcji.