30. Bieg Niepodległości już w niedzielę. 20 tysięcy biegaczy utworzy biało-czerwoną flagę

30. Bieg Niepodległości już w niedzielę. 20 tysięcy biegaczy utworzy biało-czerwoną flagę

Już jutro odbędzie się 30. Bieg Niepodległości. 20 tysięcy uczestników dokładnie 11.11 o godzinie 11.11 wystartuje w Warszawie. Jest to ostatni i zarazem największy bieg z cyklu Warszawska Triada Biegowa „Zabiegaj o Pamięć”, której PKO Bank Polski jest partnerem strategicznym. Zawodnicy w biało-czerwonych strojach utworzą ogromną „żywą” flagę.

Zawody biją rekordy popularności – w ciągu czterech dni wyczerpano limit 20 tys. uczestników, co jest absolutnym rekordem frekwencji. W tym roku, będą też mogły wziąć w nich udział dzieci startując w „Mili Stulecia”, której dystans wyniesie symboliczne 1918 m. Przed startem, tysiące biegaczy zaśpiewają razem Mazurka Dąbrowskiego, a następnie dokładnie o godzinie 11:11 wyruszą na trasę.

– W tym biegu chodzi co coś więcej. To doskonała okazja, by świętować dzień tak ważny dla wszystkich Polaków – stulecie odzyskania niepodległości – mówi Marek Roszczyk, dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO Banku Polskiego w Warszawie. – Od lat Bank jest partnerem Biegu Niepodległości w Warszawie, ale też Biegu Niepodległości w Rzeszowie i Gdyni – dodaje.

W biało-czerwonych barwach

W tegorocznym biegu nie zabraknie akcentów nawiązujących do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Odbędzie się, m.in. koncert pieśni niepodległościowych. Teksty piosenek będą wyświetlane na ekranach, aby jak najwięcej osób łatwo mogło dołączyć do wspólnego śpiewania. Po raz kolejny zorganizowany zostanie też pokaz rekonstrukcyjny członków Grupy Historycznej Zgrupowanie „Radosław”.

Uczestnicy biegu w Warszawie, podobnie, jak w Rzeszowie i Gdyni wystartują w białych i czerwonych koszulkach z charakterystycznym logo z napisem: „niepodległa” tworząc „żywą” flagę Polski.

Każdy krok ma znaczenie

Podczas 30. Biegu Niepodległości pobiegniemy dla 6-letniej Zosi, która od urodzenia choruje na mózgowe porażenie dziecięce. Szansą na poprawę stanu zdrowia jest specjalistyczna operacja selektywnej rizotomii kręgosłupa (SDR) w USA. Zosia jest podopieczną Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

– Aby pomóc dziewczynce, wystarczy przypiąć do koszulki identyfikator akcji – kartkę z napisem „biegnę dla Zosi” i dotrzeć z nią do mety, a za zaangażowanie zawodników, Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na konto organizacji, której dziewczynka jest podopieczną – mówi Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego.

Kartki-identyfikatory akcji „biegnę dla Zosi” będzie można odbierać w dniu biegu, tj. 11 listopada, w godzinach od 9:00 – 11:00 na stoisku PKO Banku Polskiego zlokalizowanym przy wejściu głównym do Centrum Handlowego Arkadia oraz na rogu Al. Jana Pawła II i ul. Stawki przy zespole Szkół Poligraficznych im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Konkurs na polskiego naukowca stulecia

Stulecie odrodzenia państwa polskiego i 30. edycja Biegu Niepodległości to dobra okazja, aby przypomnieć sobie wielkich polskich sportowców. PKO Bank Polski, na portalu Bankomania oraz facebookowym profilu PKO Bank Polski Biegajmy Razem, ogłosił konkurs na największego polskiego sportowca stulecia. Wystarczy napisać, kogo uważasz za największego polskiego sportowca stulecia i wraz z krótkim uzasadnieniem umieścić w komentarzu lub przesłać na adres: bankomania@pkobp.pl z dopiskiem „sportowiec”. Na zwycięzców czekają oryginalne T-shirty.