Światowy Dzień Oszczędzania z GBS Bankiem

piggy bank on wooden surface

Światowy Dzień Oszczędzania ma w wielu krajach długą i piękną tradycję, zgodnie z którą już małe dzieci zanosiły do placówek bankowych swoje skarbonki. Tam zaś w zamian za nie otrzymywały słodycze, zabawki lub inne nagrody. Dziś coraz częściej zapomniany ustępuje on miejsca Halloween przypadającemu w tym samym czasie.

Co roku, 31 października obchodzimy Światowy Dzień Oszczędzania. Niewiele osób wie jednak, jak długą tradycję ma to interesujące święto. Ustanowiono je podczas 1. Międzynarodowej Konferencji Kas Oszczędnościowych w Mediolanie w 1924 roku, kiedy to szefowie największych europejskich banków zdecydowali o tym, by promować tę szlachetną ideę dla zapewnienia stabilnego i długotrwałego rozwoju społeczeństw.

Dlaczego uznano, że oszczędzanie jest ważne?
Przedstawiciele europejskich instytucji finansowych w Mediolanie nie spotkali się przypadkiem. Powodem był trudny i pełen napięć czas po zakończeniu I wojny światowej. W sytuacji zbliżającego się wielkimi krokami kryzysu ekonomicznego – większego niż ten, z którym spotkaliśmy się już w XXI wieku – zastanawiali się, jak skłonić ludzi do zgromadzenia środków, które następnie można będzie można zainwestować. Podobnie jak w domowym budżecie należało zbudować podstawę finansową, która posłuży do zabezpieczenia przyszłości – jako źródło dochodu, z którego czerpać by można w sytuacji nagłego zapotrzebowania, sytuacji kryzysowej jak choroba, śmierć bliskich lub utrata pracy. Przy wzroście stóp procentowych dawało to również gwarancję pomnażania kapitału, kompensując, przynajmniej częściowo straty wynikające z inflacji.

Oszczędzanie dziś i jutro
Współcześnie też wiele mówi się o oszczędzaniu, szczególnie w kontekście zarządzania firmą, instytucją lub domem. Ci którzy nauczyli się tej trudnej sztuki, piszą książki i poradniki, ucząc innych odkrywać metody poszukiwania oszczędności. My w GBS Banku książek pisać nie będziemy, za to w tym krótkim tekście zachęcamy Was do skorzystania z produktów dedykowanych oszczędzaniu. Nasze konto oszczędnościowe to unikalne połączenie konta i lokaty – ze swobodnym dostępem do pieniędzy i wysokim oprocentowaniem, które sprowadza się do zasady: „im więcej lokujesz, tym więcej zarabiasz”. Zapraszamy do zapoznania się z atrakcyjnymi warunkami jego prowadzenia i korzyściami, jakie czekają na każdego posiadacza rachunku.

Zachęcamy Was też do odwiedzania placówek GBS Banku– nie tylko 31 października – i dołączenia do grona znajomych, którzy dobrze wiedzą, jak oszczędzać i z przyjemnością korzystają ze zgromadzonych środków.

źródło: http://modnaspoldzielczosc.pl/
fot. fotolia