Przestępstwo na duplikat karty “SIM”. Banki chcą zaostrzenia przepisów

Związek Banków Polskich zwrócił się z prośbą do operatorów mobilnych o zaostrzenie przepisów wydawania duplikatów kart SIM. Nawiązaliśmy kontakt ze środowiskiem operatorów komórkowych w celu wypracowania rozwiązań zwiększających cyberbezpieczeństwo. Liczymy, że ta współpraca będzie miała charakter stały – ogłosił Piotr Balcerzak z Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa działającego przy ZBP. Czy już niedługo czekają nas zmiany?

Polacy coraz częściej padają ofiarą przestępców

Oszustwo na duplikat karty SIM stało się szczególnie popularne latem tego roku. Złodzieje dysponując sfałszowanym dowodem osobistym, a czasami też upoważnieniem notarialnym, podszywali się pod poszkodowanego i wyrabiali u operatorów duplikat karty skradzionego numeru telefonu. W ten sposób przejmowali kontrolę nad  kontem bankowym, otrzymywali autoryzacyjne kody SMS-owe i zazwyczaj w ciągu godziny pozbawiali ofiarę wszystkich oszczędności.

Z tego właśnie powodu Związek Banków Polskich wystąpił do operatorów telefonii komórkowej z wnioskiem o zaostrzenie przepisów. Na czym miałoby polegać zwiększenie szczelności procesu? Jak na razie nie wiadomo, bo ZBP nie chce ułatwiać życia hakerom, którzy już teraz mogą obmyślać nowe sposoby na ominięcie nowych zabezpieczeń.

Operatorzy odbijają piłeczkę

Inicjatywa bankowców nie została entuzjastycznie przyjęta przez telekomy, które nie są skłonne do zmiany przepisów wydawania duplikatów SIM. Firmy z branży komórkowej argumentują to i tak uciążliwym procesem, na który skarżą się klienci. Co więcej, zrzucają całą odpowiedzialność na banki i jak dodają – sam duplikat karty nie pozwala na kradzież. Ich zdaniem to instytucje bankowe ułatwiają przestępcom inwazję kont użytkowników poprzez słabe zabezpieczenia, w wyniku których wyciekają tak wrażliwe dane, jak PESEL czy adres zameldowania.

Jako że obie strony konsekwentnie podtrzymują swoje racje podczas dyskusji w role arbitra wcielą się przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji. Jak podkreślają dodatkowo eksperci, ryzyko włamań na konta klientów byłoby zminimalizowane, gdyby operator przed wydaniem duplikatu SIM zadzwonił na numer telefonu, do którego należy oryginalny SIM. Jak faktycznie będzie? Miejmy tylko nadzieję, że zarówno ZBP, jak i przedstawiciele operatorów szybko odnajdą zadowalające rozwiązanie. W końcu w grę wchodzą niemałe pieniądze Polaków …

fot. fotolia