PKO wchodzi w blockchain pod auspicjami JP Morgan

Blockchain technology Concept on server background. Data encryption.

Ponad 70 największych światowych banków, wśród nich PKO Bank Polski przystąpiło do międzynarodowego projektu Interbank Information Network prowadzonego przez JP Morgan. IIN to rozwiązanie oparte na technologii blockchain, dzięki której przelewy transgraniczne będą szybsze i lepiej zabezpieczone.

PKO podpisało list intencyjny

Sieć Interbank Information Network działa pilotażowo od 2017 roku. Jej priorytetowym składnikiem jest baza danych, która umożliwia bezpieczny dostęp do informacji wykorzystywanych podczas weryfikacji źródła przelewanych środków. W jakiej sytuacji sprawdzi się IIN? Otóż, gdy w celu autoryzacji realizacja naszej międzynarodowej transakcji zostanie wstrzymana – z pomocą sieci IIN, środki szybciej znajdą się na docelowym rachunku bankowym. Oczywiście pod warunkiem, że nie będzie ku temu żadnych przeciwskazań.

PKO Bank Polski aktywnie dąży do rozwoju bankowości międzynarodowej, stawiając na aktywną współpracę z bankami zagranicznymi. Radosław Ptaszek, dyrektor departamentu bankowości zagranicznej i instytucjonalnej w PKO Bank Polski podkreśla, że placówka jest liderem w bankowości korespondenckiej pod względem liczby transakcji międzynarodowych, a grupa banków, z którą rozliczają transakcje, przekracza już 1400 instytucji z całego świata. We wrześniu porozumienie o współpracy z instytucją podpisały już dwie kolejne azjatyckie placówki: południowokoreański Industrial Bank of Korea oraz Mizuho Bank, jeden z trzech największych w Kraju Kwitnącej Wiśni. Warto również dodać, że za zgodą KNF, PKO uruchomiło niedawno swój oddział korporacyjny w Londynie – zaś podobne działają już w Pradze i we Frankfurcie.

Blockchain coraz popularniejszy

To nie pierwsza styczność banku z technologią blockchain. Przypomnijmy, że niedawno PKO wdrożyło w swoich systemach rozwiązanie, które likwiduje problem trwałego nośnika. Wysyłka papierowej korespondencji do klientów została zastąpiona drogą elektroniczną – dokumenty rozesłano do ponad 5 mln użytkowników, co czyni z tej sytuacji największe bankowe wykorzystanie blockchainu w Europie.

fot. fotolia