Sławomir Kowal, prezes PayHolding Sp. z o. o.: Siłą napędową kantorów internetowych jest ciągłe kreowanie nowych rozwiązań

Mobile phone and US dollar with notebook. Concept of payment and savings

Rozmowa Dziennikabs ze Sławomirem Kowalem, prezesem PayHolding Sp. z o.o., właścicielem kantorów internetowych Amronet.pl, Pluskantor.pl i GieldaWalut.com na temat obecnej sytuacji na rynku internetowej wymiany walut, przyszłości e-kantorów i o tym dlaczego warto skorzystać z usług kantoru w internecie.

Jak ocenia Pan obecną sytuację na rynku internetowej wymiany walut w Polsce?

Sławomir Kowal: Obecnie wartość rynku e-kantorów w Polsce szacowana jest na ok. 40 mld zł. Z każdym rokiem, obroty z pewnością będą rosły i to w tempie dwucyfrowym. Co więcej, ponad 20% transakcji wymiany walut, już teraz, odbywa się w Internecie. Kantory internetowe to także esencja fintechów, co zdecydowanie zmienia ich wizerunek. Do niedawna kantory kojarzone były z budką w centrum handlowym i długą kolejką, w której można było spędzić całe popołudnie. Dziś to wyznacznik atrakcyjnej oferty, której opłacalny przelicznik pozwala zaoszczędzić nawet do 25% kosztów w porównaniu do banków. To także duża oszczędność czasu. Dzięki temu e-kantory zajmują coraz silniejszą pozycję na rynku finansowym.

Co jest największą siłą napędową dla rozwoju tego rynku?

SK: Polacy z przyjemnością korzystają z innowacji: e-sklepów czy bankowości internetowej. Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że wykazują entuzjazm także w stosunku do kantorów internetowych. Dlatego odpowiadając na pytanie – siłą napędową platform wymiany walut jest ciągłe kreowanie nowych rozwiązań, w tym technologicznych, które są wygodne, bezpieczne, a przede wszystkim gwarantują niski koszt transakcji. Nie bez znaczenia są też innowacyjne funkcjonalności na urządzeniach mobilnych, dzięki czemu waluty możemy wymienić już nie tylko z poziomu laptopa, ale i smartfonu czy tabletu. Wprowadzamy też mechanizmy lojalizujące – nasi stali klienci negocjują warunki kupna-sprzedaży waluty przy większych sumach oraz mają specjalne zniżki i bonusy za polecenie nas znajomym. Jak widać wszystkie te kierunki rozwoju gwarantują realne korzyści, a e-kantory rosną w siłę.

Jak Pan widzi przyszłość e-kantorów?

SK: Od kilku lat wymiana walut w Internecie wygrywa ze swoimi stacjonarnymi odpowiednikami. Po co udawać się z plikiem gotówki do placówki, gdy możemy wykonać szybką i wygodną transakcję z własnego domu? Oczywiście kantor internetowy ma przed sobą nie tylko wiele wyzwań, ale i wielkie perspektywy. Po pierwsze e-Kantory muszą oferować więcej możliwości w swoich serwisach, po to by skutecznie rywalizować na rynku. Po drugie w wyniku wprowadzonej dyrektywy PSD2 banki (w tym również spółdzielcze) zmuszone są do otwarcia swoich systemów transakcyjnych i dostępu do danych, a my bazując na tych informacjach możemy oferować nie tylko transakcje walutowe, ale również dodatkowe produkty i usługi. Po trzecie cały czas wzrasta ilość zakupów dokonywanych na zagranicznych stronach internetowych, za które płacimy obcą walutą. Nie możemy zapomnieć również o obywatelach, którzy wyjeżdżają za granicę w celach zarobkowych lub turystycznych i cały czas wymieniają pieniądze. Do tego dochodzi jeszcze spora grupa klientów posiadających kredyty walutowe. Jednym zdaniem- zmiany, wyzwania i trendy z pewnością korzystnie wpłyną na działalność firm poza systemem bankowym, w tym właśnie e-kantorów.

Na co należy zwracać uwagę podczas wyboru kantoru internetowego?

SK: Jest kilka podstawowych czynników, dzięki którym wiemy, że dany kantor jest godny zaufania. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji oraz odpowiednią ochronę danych osobowych. Gwarancją jest informacja podana na stronie o uzyskanym certyfikacie bezpieczeństwa SSL EV oraz o tym, że kantor internetowej wymiany walut działa zgodnie ze standardami Generalnego Inspektoratu Danych Osobowych. Warto również sprawdzić z jakimi partnerami – bankami dany e-kantor współpracuje. Last but not least, warto również zasięgnąć opinii znajomych lub innych użytkowników, w szczególności w zakresie szybkości transakcji. Należy zwracać uwagę, czy e-kantor nie przetrzymuje zbyt długo naszych środków.

W jaki sposób zabezpieczani są klienci kantoru Amronet?

SK: W Amronet dbamy o to, by dokonywane transakcje były przede wszystkim bezpieczne. Dostosowujemy się również do obowiązującej obecnie ustawy o ochronie danych osobowych, dzięki czemu wszystkie dane naszych klientów zgłaszane są do rejestru zbioru danych osobowych. Oprócz tego skuteczną ochronę zapewnia szyfrowane łącze, które opatrzone jest Certyfikatem SSL EV, podobnie jak w bankowości elektronicznej. Co więcej, każdą wypłatę środków należy zatwierdzić jednorazowym kodem SMS, który wysyłany jest na podany w formularzu rejestracyjnym numer telefonu. Podobnie dzieje się, w przypadku, gdy klient chce uzupełnić profil o dodatkowy numer rachunku bankowego przeznaczony do wypłaty środków. Te cechy powodują, że klienci kantoru Amronet mogą realizować bezpieczne transakcje nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Dlaczego warto wybrać kantor internetowy?

SK: Kantor internetowy posiada praktycznie same zalety, a do jego popularności przyczyniła się ustawa antyspreadowa z 2011 roku. Przede wszystkim korzystając z tego typu rozwiązania możemy sporo zaoszczędzić, bowiem kursy zakupu i sprzedaży walut są o wiele korzystniejsze, niż te które oferowane są przez banki czy kantory stacjonarne. Warto również zwrócić uwagę na to, że wymiana walut online odbywa się bezgotówkowo w formie przelewów bankowych, co powoduje, że jest dużo wygodniejsza i pozwala zaoszczędzić nasz cenny czas. Wystarczy zarejestrować się na platformie, wybrać odpowiednią walutę oraz bank, z którego chcemy dokonać przewalutowania, wtedy zaksięgowana kwota trafia na wybrany rachunek. Ponadto kalkulator walut online daje szereg udogodnień, z których mogą korzystać szczególnie przedsiębiorcy. W przypadku dużych kwot mają możliwość negocjowania stawki kursu, a także nie mają limitów w dokonywaniu transakcji. Plusem jest również to, że kantory online dostępne są przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

fot. fotolia