Zagraniczna ekspansja Pekao. Nowe oddziały powstają w Londynie, Zurychu i Nowym Jorku

Jak informuje Gazette News, bank Pekao SA w poniedziałek otwiera swoją placówkę w Londynie. Jest to pierwsze tego typu zagraniczne przedstawicielstwo drugiego co do wielkości aktywów banku w Polsce. W ten sposób Pekao zamierza wspomóc klientów w ekspansji za granicą, a także zainteresować przedsiębiorców inwestowaniem kapitału w Polsce.

Rola ambasadora Polski za granicą
Nowe placówki Pekao to element realizacji strategii zaprezentowanej przez nowy zarząd z Michałem Krupińskim na czele, w listopadzie ubiegłego roku. -Widzimy duże zainteresowanie funduszy private equity chcących inwestować w Polsce. Już teraz jesteśmy jako największy bank korporacyjny i inwestycyjny w Polsce, instytucją pierwszego wyboru dla zagranicznych funduszy m.in. w zakresie fuzji i przejęć oraz finansowania strukturyzowanego. I chcemy tę pozycję umocnić – podkreśla prezes. Jednocześnie zauważa, że bank ma być “partnerem z wyboru” zarówno dla rodzimych firm o międzynarodowych ambicjach, jak i dla londyńskich klientów.

– Chcemy być tam, gdzie są nasi klienci. Zauważamy coraz większą ekspansję polskich firm w Wielkiej Brytanii. Poza tym mamy sporo inwestorów zagranicznych pochodzących właśnie z Londynu i Nowego Jorku, chcemy być bardziej otwarci na kontakt z nimi. Będziemy na bieżąco monitorować rozwój naszej działalności w Wielkiej Brytanii i dostosowywać formę obecności do oczekiwań naszych klientów – podsumowuje Krupiński.

Bank o silnym międzynarodowym DNA
Pekao nie odrzuca również możliwości, by w przyszłości zwyczajne przedstawicielstwo przeobraziło się w formalny oddział, który będzie prowadził działalność depozytową na rynku angielskim. Ta londyńska ekspansja sygnalizuje zdaniem banku, pewność co do stosunków polsko-brytyjskich oraz pozycję Londynu jako centrum finansowego, nawet po wprowadzeniu Brexitu. Jednak to dopiero początek wyjścia na inne kraje …

Nie tylko Londyn
W planach Pekao jest nie tylko utworzenie placówki w Londynie – oddziały mają powstać także w Zurychu i Nowym Jorku. – Analizujemy kilka innych lokalizacji, w których moglibyśmy otworzyć przedstawicielstwo. Obok wspomnianego Nowego Jorku jest to kilka krajów z Europy, głównie zachodniej oraz Azji. Obsługujemy wielu polskich eksporterów. Od paru miesięcy mamy też specjalny, prężnie się rozwijający, dział finansowania eksportu i nasi klienci są bardzo pozytywnie nastawieni do zwiększania przez Pekao obecności międzynarodowej, bo to pomoże im w realizacji działań biznesowych – mówi na łamach dziennika “Rzeczpospolita”, Michał Krupiński.

Swoje zagraniczne oddziały dedykowane obsłudze klientów korporacyjnych posiada już PKO BP. Ten największy polski kredytodawca stacjonuje we Frankfurcie nad Menem, Pradze, a także pod nazwą “Kredobank” na Ukrainie. Najbardziej zaś umiędzynarodowiony jest Getin Holding mający spółkę leasingową w Rosji, placówki bankowe na Ukrainie, Białorusi i Rumunii. W tych dwóch ostatnich krajach posiada również spółkę windykacyjną i leasingową. Z kolei Alior wraz z T-Mobile prowadzą bank internetowy w Rumunii, a ostatni z nich mBank kontynuuje działalność w Czechach i na Słowacji.

źródło: www.rp.pl
fot. money.pl