„Warto bezgotówkowo”- wystartowała druga edycja kampanii społecznej

Close up of woman's hands holding payment terminal, toned

Obecny rok płynie pod znakiem obrotu bezgotówkowego, który się stale rozkręca. Gotówka coraz częściej wypierana jest przez karty płatnicze, zegarki czy telefony. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez IBRIS dla Polskiego Standardu Płatności wynika, że 19 proc. Polaków- gotówki- nie nosi przy sobie w ogóle. Nic dziwnego, bo płatności bezgotówkowe przynoszą korzyści nie tylko przedsiębiorcom i administracji publicznej, ale również całej gospodarce. Dziś, 18 września, pod patronatem honorowym Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, rozpoczęła się druga edycja kampanii społecznej „Warto Bezgotówkowo”.

Korzyści dla wszystkich
Kampania ma na celu upowszechnienie wiedzy na temat korzyści bezgotówkowych form płatności wśród osób indywidualnych oraz firm i instytucji akceptujących płatności.

– Ubiegłoroczna, pierwsza edycja kampanii spotkała się z ogromnym odzewem, jednak liczymy, że w tym roku zaangażuje się w nią jeszcze więcej instytucji, firm i samorządów. Będziemy zachęcać Polaków do aktywnego korzystania z płatności bezgotówkowych. Dla konsumentów i dla przedsiębiorców oznaczają one oszczędność czasu, większe bezpieczeństwo i wygodę – mówi Włodzimierz Kiciński, Wiceprezes Związku Banków Polskich, Przewodniczący Koalicji na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności.

Już od jakiegoś czasu współpraca banków z sektorem publicznym przynosi spore korzyści. Wyrazem tej współpracy jest m.in. sprawne i szybkie umożliwienie składania wniosków w ramach rządowych programów Rodzina 500+ i Dobry Start za pośrednictwem systemów bankowości elektronicznej, oraz powołanie Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa.

Informacja- edukacja- promocja
Tegoroczna edycja kampanii obejmować będzie akcję informacyjno-edukacyjną oraz indywidualne aktywności partnerów. Tydzień płatności bezgotówkowych zaplanowano w terminie 15-19 października. W tych dniach na klientów będą czekać liczne akcje promocyjne, które na bieżąco ogłaszane będą na specjalnie przygotowanej stronie internetowej kampanii: www.wartobezgotowkowo.pl.

– Obrót bezgotówkowy to nie tylko symbol nowoczesności, lecz także korzyść – zarówno w wymiarze społecznym, jak i finansowym. Naszym celem jest upowszechnienie stosowania płatności elektronicznych i zastąpienie części transakcji gotówkowych, elektronicznymi instrumentami płatniczymi, czyli: kartami płatniczymi, przelewami, blikiem oraz płatnościami mobilnymi – mówi Dominik Wójcicki, Dyrektor Departamentu Gospodarki Elektronicznej w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.– Zależy nam na jak najszerszym dotarciu z informacją o korzyściach, które wynikają z obrotu bezgotówkowego – dodaje.

W urzędach również bezgotówkowo
W ciągu ostatniego roku, dzięki współpracy pomiędzy Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii oraz KIR i Fundacją KIR na Rzecz Rozwoju Cyfryzacji Cyberium ponad połowa urzędów administracji publicznej została wyposażona w terminale płatnicze.– Jeszcze w 2017 roku zaledwie 10 proc. urzędów akceptowało płatności bezgotówkowe. Dziś taką możliwość oferuje już ponad 60 proc. z nich. Od momentu uruchomienia Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej, tj. od kwietnia ubiegłego roku do końca sierpnia br. Polacy zrealizowali w urzędach prawie 900 tys. transakcji bezgotówkowych o łącznej wartości ponad 114 mln zł. To ważny krok w kierunku budowy nowoczesnej, przyjaznej obywatelom administracji, dlatego cieszy nas, że Program spotkał się z tak pozytywnym odbiorem zarówno po stronie urzędów, jak i Polaków – mówi Dariusz Marcjasz, Wiceprezes Zarządu KIR.

Fundacja Polska Bezgotówkowa motorem napędowym
O terminalizacji urzędów podczas rozmowy z Dziennikiembs mówił dr Mieczysław Groszek, Prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa (więcej tutaj: Wywiad_Dr_Mieczysław_Groszek). Tak jak zapowiedział, od września program wyposażania instytucji państwowych w terminale jest wspierany przez Fundację. Istotną korzyścią dla urzędów jest wydłużenie do 31 sierpnia 2021 r. okresu, w którym urzędy mogą akceptować płatności bezgotówkowe bez ponoszenia kosztów terminali POS i obsługi transakcji, a także możliwość zainstalowania terminali płatniczych w każdym punkcie kasowym urzędu. Żadnych opłat z tytułu realizowanych płatności nie ponoszą również klienci urzędów.

16. października- Narodowy Dzień płatności bezgotówkowych
– Dziś chcemy zaapelować do Polaków, abyśmy 16 października wspólnie zorganizowali narodowy dzień płatności bezgotówkowych, aby każdy z nas tego dnia starał się nie używać gotówki. Ale aby to się stało możliwe na co dzień w każdym punkcie przyjmującym płatności bez względu na to, czy prowadzony jest przez podmiot sektora prywatnego czy publicznego powinien znaleźć się terminal. Przez pierwsze siedem miesięcy w ramach Programu Polska Bezgotówkowa zainstalowano już 70 tys. terminali w całej Polsce. Ten proces postępuje bardzo szybko – mówi Paweł Widawski, wiceprezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Kampania została zainicjowana przez Koalicję na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności, a koordynowana jest przez Warszawski Instytut Bankowości. Do kampanii Warto Bezgotówkowo może się przyłączyć każdy, zarówno przedsiębiorca, jak i instytucja publiczna, a także zwykły konsument. Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej inicjatywy.

źródło: ZBP
fot. fotolia