Blockchain w PKO BP. Cyfrowa wysyłka dokumentów do ponad 5 mln klientów

Blockchain. 3d Rendering.

PKO BP wraz z Krajową Izbą Rozliczeniową udomowił technologię blockchain. Dzięki temu, w ciągu kilku najbliższych dni, ponad 5 mln klientów banku otrzyma zmiany regulaminów produktowych drogą elektroniczną. Jak informuje bank, pod względem skali, jest to największe w Europie zastosowanie technologii blockchain w bankowości. Rozwiązanie zostało wypracowane we współpracy z polsko-brytyjską firmą Coinfirm, w ramach działającej w banku platformy rozwoju innowacji i nowoczesnych technologii „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!”.

– Blockchain ma ogromny potencjał do tego, aby zwiększyć konkurencyjność polskiego sektora bankowego. To stosunkowo młoda technologia, dla której na całym świecie nieustannie znajdowane są kolejne zastosowania. PKO Bank Polski z sukcesem realizuje strategię ukierunkowaną na cyfryzację, a pełne wdrożenie rozwiązania opartego na blockchainie jest kolejnym krokiem na obranej przez nas ścieżce, który umacnia naszą pozycję lidera technologicznego polskiej bankowości. Pracujemy nad kolejnymi innowacyjnymi rozwiązaniami, a w prace angażujemy partnerów zewnętrznych, wspólnie tworząc nowoczesną bankowość w Polsce. – mówi Adam Marciniak, Wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Klienci banku w świecie cyfrowym
W dobie cyfryzacji, coraz więcej klientów decyduje się na komunikację drogą elektroniczną. Bowiem, taki sposób jest o wiele łatwiejszy, w stosunku do obsługiwania i przechowywania korespondencji analogowej. W przypadku PKO BP ponad połowa klientów (5 mln), wyraziła zgodę na taką formę przekazywania informacji. Zmiany w regulaminach produktowych, których dotyczy komunikacja, są wynikiem europejskich i krajowych regulacji PSD2. Klienci, którzy nie wyrazili chęci otrzymywania korespondencji w formie cyfrowej, otrzymają ją w sposób tradycyjny.

– Jako partner technologiczny banków, pełnimy także rolę sektorowego ośrodka badań i rozwoju. Dlatego, bazując na uzgodnionym w ramach sektora podejściu, wspólnie z PKO Bankiem Polskim wypracowaliśmy rozwiązanie wykorzystujące w praktyce potencjał, jaki daje technologia blockchain – mówi Piotr Alicki, prezes Zarządu KIR. – Nowa usługa, oparta na technologii blockchain oraz kwalifikowanej pieczęci elektronicznej, pozwala w pełni dopasować się do potrzeb banków, gwarantuje łatwą integrację, wysoką wydajność, skalowalność i bezpieczeństwo – dodaje Piotr Alicki.

Let’s Fintech with PKO Bank Polski!
Prace nad wdrożeniem tego rozwiązania trwały od kilku miesięcy. Bank we współpracy z Coinfirm pracował nad stworzeniem platformy blockchainowej i wyskalowaniu jej, tak by mogła znaleźć zastosowanie nawet w największych korporacjach. Wszystkie te cechy posiada dziś platforma Trudatum, która wykorzystywana jest do potwierdzania autentyczności dokumentów wysyłanych drogą elektroniczną.

– Wdrożenie Trudatum w tak dużej instytucji jak PKO Bank Polski jest przełomem na skalę światową. Pokazuje to, że polska branża finansowa cały czas jest otwarta na innowacje i wyznacza międzynarodowe trendy. Możemy być dumni z tego, jak szybko i efektywnie wdrażamy nowe technologie – mówi Paweł Kuskowski, Prezes Coinfirm. – Praca z PKO Bankiem Polskim była olbrzymią przyjemnością – szybko i sprawnie przechodziliśmy od wdrożeń pilotażowych do coraz szerszego wykorzystania technologii. Mamy olbrzymią satysfakcję tego, że wspólnie ułatwiamy życie milionom klientów banku i przyczyniamy się do zmniejszenia kosztów ponoszonych przez bank – podkreśla Paweł Kuskowski.

źródło: PKO BP