Projekt paperless w BGŻ BNP Paribas wdrożony we współpracy z Autenti

Close up photo of male hands during using a drawing tablet. Graphic designer is drawing pictures by a digital pen and tablet. Professional web illustrator is working with stylus and graphic pad.

Elektroniczny podpis mający usprawnić procesy kredytowe, już dostępny dla klientów Bank BGŻ BNP Paribas. Podpis został wdrożony dzięki współpracy z firmą Autenti. To kolejne innowacyjne rozwiązanie, które powstało we współpracy partnerskiej z młodymi spółkami technologicznymi.

– W szybko zmieniającej się rzeczywistości i w świecie zdominowanym przez nowe technologie klienci oczekują, że bankowe procesy będą przebiegać szybko i sprawnie. Podpisywanie umów papierowych, drukowanie ich, skanowanie, wysyłanie pocztą czy kurierem trwa zbyt długo i klienci nie chcą poświęcać tyle czasu na formalności. Musimy iść z duchem czasu, dbać o satysfakcję naszych klientów, ale również o nasz czas, satysfakcję z pracy i środowisko. Wprowadzenie do obsługi bankowej nowoczesnych rozwiązań technologicznych pozwala nam osiągnąć te wszystkie cele jednocześnie – mówi Krzysztof Wojciechowski, dyrektor Zarządzający Pionu Sprzedaży Consumer Finance w Banku BGŻ BNP Paribas.

Umowa kredytowa online
Firma Autenti w 2016 roku jeszcze jako startup zwyciężyła pierwszą polską edycję BNP Paribas International Hackathon, proponując oprogramowanie mające na celu usprawnienie zawierania umów bankowych poprzez zastosowanie podpisu elektronicznego. Najnowsze rozwiązanie umożliwia zawarcie umowy kredytowej online, na dowolnym urządzeniu elektronicznym z dostępem do sieci.

– Z radością angażujemy się w projekty, w których – dzięki zastosowaniu najnowszych technologii i dostosowaniu ich do przepisów prawa – możemy optymalizować procesy i czynić je innowacyjnymi. Bank BGŻ BNP Paribas od samego początku współpracy dał się poznać jako instytucja wyjątkowo otwarta na nowe technologie – mówi Grzegorz Wójcik, CEO i założyciel Autenti. – W efekcie zaprojektowaliśmy i wdrożyliśmy w Banku rozwiązanie, które jest pierwszym tego typu na polskim rynku. Dzięki niemu procesy kredytowe obsługiwane będą w pełni online, co wygeneruje znaczące oszczędności czasu i pieniędzy, nie mówiąc już o wygodzie i zadowoleniu stron – dodaje Grzegorz Wójcik.

– Digitalizacja jest częścią naszej strategii rozwoju. Dzięki niej możemy zaoferować naszym partnerom i ich pracownikom innowacyjne a zarazem bezpieczne rozwiązania. Na takich założeniach opiera się także niedawno nawiązana współpraca z Play. Dążymy do tego, by zmieniać sposób naszej pracy tak, aby miała ona pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Eliminując papier z obiegu dokumentów, w ciągu 3 lat oszczędzimy 6000 drzew, czyli średniej wielkości las – dodaje Krzysztof Wojciechowski.

Autenti to gwarancja pełnej obsługi w zakresie procesu e-transakcji. To platforma, która ewidencjonuje łańcuch zdarzeń pomiędzy stronami zawierającymi umowę, a dowody umieszcza na trwałym nośniku. Bezpieczeństwo i zaufanie, wyjątkowo istotne w procesach bankowych, zapewnione są dzięki szyfrowaniu danych i użyciu dodatkowych, cyfrowych metod weryfikacji klienta. Firma Autenti powstała z potrzeby „depapieryzowania” i digitalizowania biznesów, w których w zdecydowanej większości przypadków nie ma potrzeby używania tradycyjnych, odręcznych podpisów i drukowania dokumentów. Platforma pełni rolę zaufanej strony trzeciej, gwarantując autentyczność raz podpisanych dokumentów i zabezpieczając listę potwierdzonych dowodów czynności podejmowanych w procesie ich podpisywania.

źródło: BGŻ BNP Paribas
fot. fotolia