Powiew młodości w biznesie. 2 dzień Forum Ekonomicznego w Krynicy za nami

Startupy w Polsce bardziej mogą liczyć na wsparcie ze strony instytucji publicznych, takich jak PARP czy PFR niż prywatnych aniołów biznesu, którzy wciąż bardzo ostrożnie angażują się w tego rodzaju podmioty [..] Największa konferencja w Europie Środkowo-Wschodniej w panelu zatytułowanym: „Polskie start-upy w globalnym wyścigu – czy mamy szanse?”, drugiego dnia omówiła problematykę tworzenia i rozwój młodych przedsiębiorstw z branży technologicznej. Do jakich wniosków doszedł krąg przedstawicieli rządów i ekspertów z regionu?

Innowacyjne rozwiązania start-upów
FinTech to jedna z wiodących gałęzi polskiej gospodarki oraz popularny obszar zainteresowania instytucji publicznych, jak i coraz bardziej obecnych na rynku funduszy typu venture capital. Jak więc wygląda sytuacja start-upów na polskim rynku?

We środę, podczas drugiego dnia Forum Ekonomicznego młodzi przedsiębiorcy zaprezentowali swoje technologiczne rozwiązania Komisji Eksperckiej, w skład której wchodzili, m.in.: przewodniczący rady nadzorczej SELENA FM, Krzysztof Domarecki, prodziekan Global Executive Education oraz główny przedstawiciel na Europę Cheung Kong Graduate School of Business, Bo Ji, dyrektor ds. TMT i innowacji Departamentu Projektów Sektorowych Banku Gospodarstwa Krajowego, Adam Kostrzewa, CEO w firmie Netguru sp z o.o, Wiktor Schmidt, dyrektor generalny na Europę Środkową i Wschodnią WeWork, Michaił Konoplew oraz dyrektor Departamentu Innowacji Finansowych FinTech Komisji Nadzoru Finansowego, Artur Granicki. Moderatorem bloku tematycznego była Julia Krysztofiak-Szopa, prezes zarządu Startup Polska.

Polska liderem finansowych innowacji
Jak wynika z raportu przygotowanego przez Startup Poland kierunkiem ekspansji rodzimych fintechów są przede wszystkim kraje Wspólnoty oraz rynek azjatycki. To co najbardziej dziwi, to spadek zainteresowania podbojem USA. Zdaniem Krzysztofa Domerackiego przyczyna tkwi w tym, że powstawanie branży fintech w USA było skoncentrowane na rynku consumer finance i konkurowaniu z sektorem bankowym, pojawiało się nawet hasło „zabijmy bankierów”. Tymczasem polski fintech uznał, że najlepszym biznesem dla niego jest pomaganie bankom, które potrzebują nowej wartości dodanej dla konsumentów.

Dzięki obraniu właśnie takiej ścieżki Polska umacnia się w roli lidera finansowych innowacji i to bez wsparcia oraz zaangażowania prywatnych inwestorów. Przewodniczący SELENA FM uznał taką sytuację za zrozumiałą, bo jak zauważa fintech jak i Internet rzeczy, wymaga zrozumienia i know how ze strony inwestorów, a polskim inwestorom brakuje albo jednego, albo drugiego z tych elementów.

Nietradycyjny start-up
Większości start-upy kojarzą się nagminnie z rozwiązaniami IT, jednak jest to model biznesowy, który sprowadza się również do innych podmiotów. Alternatywnym przykładem jest firma WeWork, która oferuje przestrzeń w 20 krajach, w tym także w Warszawie. Należy budować własną społeczność, traktować to jako produkt mający wartość dla otoczenia, w którym działamy, wskazał dyrektor generalny WeWork, Michaił Kopolew.

źródło: aleBank.pl