XXVIII Forum Ekonomiczne: Pierwszy dzień minął pod znakiem oblicza rozwoju Europy

We wtorek, 4 września odbyła się inauguracyjna sesja plenarna wicepremierów i przedsiębiorców, która już po raz 28. rozpoczyna największą w Europie Środkowo-Wschodniej konferencję – Forum Ekonomicznego. Wydarzenie co roku przyciąga najważniejsze osobistości i głowy państw z ponad 60 krajów. Jego tegoroczne hasło brzmi: “Europa wspólnych wartości czy Europa wspólnych interesów?”.

Krynica Zdrój centrum Europy
Ponad 180 paneli dyskusyjnych, wykładów, warsztatów oraz debat. Jak co roku organizatorzy postarali się, by konferencja, w której bierze udział ponad 4 tysiące gości przebiegła w mniej lub bardziej oficjalnej atmosferze skłaniającej zaproszonych do prezentowania swoich narodowych, jak i regionalnych ścieżek programowych, a także wygłaszania aktualnych poglądów politycznych, gospodarczych i społecznych na świecie.

Prezesi największych spółek, eksperci ze świata nauki, kultury oraz mediów, jak również szefowie rządów i parlamentów oraz ministrowie debatowali na temat możliwych scenariuszy rozwoju Europy. Krynickie Forum odbywające się w budynku Pijalni Głównej rozpoczęło powitanie marszałka województwa małopolskiego, Jacka Krupy oraz burmistrza Krynicy-Zdrój, Dariusza Reśko.

Europa w poszukiwaniu recept na wzrost gospodarczy i społeczny
W debacie inauguracyjnej wzięli udział: była premier Beata Szydło, Wicepremier ds. Polityki Gospodarczej Demograficznej Bułgarii, Stepan Kubiw, Wiceprezes Rady Ministrów, Valeri Simeonov, Partner Zarządzający Deloitte, Filip Thon, prezes zarządu Innogy Polska oraz Reiner Schlatmann z firmy Philips oraz Pierwszy Wicepremier Ukrainy, William Ribaudo. Moderatorem panelu był Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny Niezależnego Wydawnictwa Polskiego.

Paneliści dyskutowali nad wizją reformy Europy, nie mogło również zabraknąć tematu zależności między gospodarką, a państwem i wpływu bezpieczeństwa politycznego na sytuację gospodarczą kraju. Tym samym nawiązano do konfliktu Rosja-Ukraina i jej skutków ekonomicznych, o których przekonywał Stepan Kubiw podkreślając, że współpraca w regionie pozwoli zagwarantować bezpieczeństwo, bo konflikt na Ukrainie czy w Gruzji jest zagrożeniem dla całego świata. Goście odnieśli się także do popularnej w tych czasach tendencji poszukiwania “lepszego życia” na Zachodzie. Valeri Simeonov przekonywał, że w mocy każdego kraju leży to, by zatrzymać wyjeżdżających. W Bułgarii postawiliśmy na rozwój sektora IT, w którym obecnie pracuje 40 tysięcy ludzi, którzy są dobrze opłacani i nie myślą o emigracji.

Polska jednym z liderów rozwoju cyfrowości
Uczestnicy debaty podkreślali również szczególną rolę Polski w sektorze energetycznym światowej gospodarki, równolegle nawiązując do ograniczeń jakie UE nałożyła na nasz kraj. Polska wicepremier zwróciła uwagę na sytuację wielkich korporacji, które posiadają swoje siedziby w Polsce. – Potrzebujemy ogólnoświatowych koncernów, które będą mogły wykorzystać u nas swój potencjał. Jednak te firmy muszą zrozumieć, że pracując na polskim rynku muszą też się do nas dostosować: zapewnić tak samo dobre wynagrodzenie, jak w innych krajach, płacić u nas podatki, a także wykorzystywać polskie produkty w procesie produkcji. To klucz do sukcesu i porozumienia – wskazała. Beata Szydło jednocześnie zaznaczyła, że Polska jest obecnie drugim krajem w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o szybkość rozwoju.

Przed Europą spoczywa trudne zadanie ponownego definiowania swojej tożsamości. Debata najważniejszych głów Europy Środkowo-Wschodniej w Krynicy była z pewnością dogodną okazją i bezcennym głosem wyrażenia swoich poglądów tym trudnym procesie.

autor. Paulina Iwicka
fot. forum-ekonomiczne.pl