„Jak rozliczamy się ze znajomymi”? Co piąty Polak oddaje bezgotówkowo

Big Group of friends using cellphones in the street.

Z raportu pt. „Jak rozliczamy się ze znajomymi” wynika, że prawie połowa Polaków przyznaje się do korzystania z drobnych przysług koleżeńskich, które wiążą się z koniecznością oddawania małych kwot. Niemal co piąty z nich, takie zadłużenie oddaje za pomocą operacji bezgotówkowych. 19 proc. z nas przyznaje, że na co dzień wcale nie nosi gotówki w portfelu.

Raport „Jak rozliczamy się ze znajomymi” został przygotowany na podstawie badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych na zlecenie Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIKA. Wynika z niego, że aż 45 proc. Polaków pożycza drobne kwoty od znajomych, którym pozwalają za siebie zapłacić m.in. podczas wspólnego wyjścia na kawę czy lunch.

Młodzi z dużych miast

Co trzeci pytany wskazuje, że z koleżeńskich pożyczek korzysta rzadko, najwyżej kilka razy w roku. Najczęściej winni są znajomym niewielkie kwoty, np. za obiad czy niewielkie zakupy spożywcze, są mieszkańcy dużych miast – przyznaje się do tego aż 66 proc. z nich. Jak wynika z badania, kobiety nieco częściej niż mężczyźni pożyczają drobne kwoty od znajomych.

Większe różnice dostrzegalne są pomiędzy poszczególnymi grupami wiekowymi. Najliczniejszą grupą, która oddaje drobne znajomym są trzydziestolatkowie. Aż 72 proc. z nich przyznaje, że korzystają z przysług, za które następnie oddają pieniądze. Milenialsi najchętniej ze wszystkich grup wiekowych deklarowali, że znajomi płacą za nich bardzo często, nawet kilka razy w tygodniu.

– Milenialsi to pokolenie mobilne. To osoby aktywne, które chętnie korzystają z drobnych przysług przyjaciół, kupujących im np. kawę czy lunch. Ze względu na to, że kluczowa jest dla nich oszczędność czasu, szukają rozwiązań, dzięki którym będą mogli natychmiast się rozliczyć, na przykład za pomocą przelewów na telefon BLIK. Do ich wykonania potrzeba dosłownie kilku sekund – mówi Anna Nowacka, dyrektor marketingu Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIKA.

Natychmiast lub wcale

Jak szybko oddajemy należności znajomym? Co czwarta osoba pożyczająca niewielkie kwoty, oddaje swoje długi natychmiast. Podobna część Polaków decyduje się oddać je w ciągu tygodnia. Na wsi drobne długi oddaje się szybciej niż w mieście.

Są również tacy, którzy o należnościach zapominają. Prawie 14 proc. badanych przyznaje, że nie pamięta aby oddawać znajomym pożyczone od nich drobne pieniądze. Mężczyźni regulują drobne długi koleżeńskie mniej skrupulatnie niż kobiety. Do zapominania o nich przyznaje się 17 proc. panów i tylko 11 proc. pań.

– Wiele osób, które są winne drobną kwotę znajomemu, zupełnie o niej zapomina. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że często nie możemy oddać od razu – nie mamy gotówki lub trzymamy w portfelu banknoty i nie możemy odliczyć dokładnej sumy.

W takich sytuacjach idealnym rozwiązaniem jest przelew na telefon BLIK, z którego tylko w drugim kwartale 2018 roku Polacy skorzystali prawie milion razy – podkreśla Monika Król wiceprezes Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIKA.

Aby zrealizować taki przelew, nie trzeba wpisywać długiego numeru konta bankowego – wystarczy numer telefonu odbiorcy i aplikacja banku zainstalowana na smartfonie. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie, które działa natychmiastowo, między różnymi bankami i dzięki któremu już nigdy nie zapomnimy rozliczyć się ze znajomymi za obiad czy kawę.

Coraz częściej bezgotówkowo

Według raportu, prawie co drugi Polak drobne rozliczenia koleżeńskie reguluje za pomocą gotówki, ale co ciekawe, 19 proc. z nas przyznaje, że w ogóle nie nosi jej w swoich portfelach. Bezgotówkowi są przede wszystkim młodzi – 33 proc. milenialsów przyznaje, że korzysta tylko z elektronicznych form rozliczania. Jedynie 16 proc. Polaków deklaruje, że w swoich portfelach nosi dużo gotówki – nawet po kilkaset złotych.

Młode osoby są zwolennikami nowych technologii. Co trzeci Polak w wieku 18-29 lat do oddawania pieniędzy znajomym wykorzystuje bankowość online. W sumie bezgotówkowo rozlicza się 18 proc. Polaków, z tego co szósty wykorzystuje do tego bankowość mobilną, m.in. przelewy na telefon BLIK. Ta usługa dostępna jest w sześciu bankach: Alior Banku, Banku Zachodnim WBK, Banku Millennium, mBanku, ING Banku Śląskim oraz PKO Banku Polskim. W większości aplikacji mobilnych wymienionych banków, a wkrótce już w każdej, można również sprawdzić kto z naszych znajomych korzysta z przelewów na telefon BLIK. Dzięki temu rozwiązaniu jesteśmy pewni, że wysłany przelew trafi natychmiast do odbiorcy.

Źródło: Polski Standard Płatności
fot. fotolia