Revolut – brytyjska aplikacja finansowa w Polsce

Aplikacja finansowa Revolut, od dłuższego czasu znana również w Polsce, stara się wejść na polski rynek jako platforma do samodzielnego zarządzania finansami, konkurencyjna w stosunku do tradycyjnych banków.

Aplikacja nie jest bankiem i nie obejmuje jej Bankowy Fundusz Gwarancyjny, co w praktyce oznacza brak ubezpieczenia dla przechowywanych na niej środków finansowych i w razie problemów – ich bezpowrotną stratę. Po dokonaniu każdej operacji finansowej przy użyciu aplikacji zostaje przez nią wysłane powiadomienie oraz można zobaczyć historię wszystkich transakcji. Jeżeli nie ma zasięgu dla internetu, aplikacja nie działa, chyba, że zmieścimy się w limicie kilku dopuszczalnych transakcji offline.

Internetowa aplikacja Revolut jest bezpłatna, przeznaczona dla telefonów z systemem iOS i Android i dostępna do pobrania w sklepie Google Play lub AppStore. Po jej skonfigurowaniu i wprowadzeniu danych oraz potwierdzeniu swojej tożsamości za pomocą skanu dokumentu, np. dowodu lub prawa jazdy oraz zrobienia selfie za pomocą tejże aplikacji, trzeba wpłacić przynajmniej 20 zł i wyrobić wirtualną kartę płatniczą do dokonywania płatności przez internet. Otrzymanie tradycyjnej karty płatniczej wyposażonej w pasek magnetyczny oraz chip do wykonywania opłat w sklepach stacjonarnych jest możliwe po podaniu swoich danych i uiszczeniu jednorazowej opłaty w wysokości 9 zł, kiedy nie ma się wirtualnej karty płatniczej i 25 zł, kiedy posiada się taką kartę. Zostanie przesłana pod wskazany adres.

Korzyści z użytkowania aplikacji Revolut
Karta Revolut umożliwia dokonywanie płatności w 130 walutach, bez prowizji, ukrytych opłat i kosztów przewalutowania oraz bezpłatne wypłacanie pieniędzy z bankomatów na całym świecie do 200 euro miesięcznie (powyżej tej sumy dolicza się 2% prowizji). Konto aplikacji Revolut doładowuje się bezpłatnie kartą kredytową, debetową, przelewem bankowym lub przez Android/Apple Pay a darmowe konto mobilne pozwala trzymać na nim środki w 25 walutach i wykonywać bezpłatne przelewy międzynarodowe. Jeżeli chcemy zapłacić w funtach brytyjskich a na naszym koncie znajdują się jedynie pieniądze w złotówkach, żądana kwota zostanie przeliczona ze złotówek na funty brytyjskie po aktualnym kursie międzybankowym i bez opłat za przewalutowanie, a następnie zostanie dokonana płatność. Wszystko w czasie rzeczywistym. Kwota w obcej walucie, która zostanie nam po wyjeździe, może zostać przewalutowana z powrotem na złotówki, bez doliczenia prowizji.

Sposób w jaki zarabia się na aplikacji
Aplikacja Revolut zarabia dzięki ofercie dodatkowych usług np. ubezpieczenia zdrowotnego wykrywającego lokalizację telefonu i automatycznie uruchamianego podczas wyjazdu za granicę oraz rozliczanego w systemie dziennym (3,99 zł na obszarze UE i 7,99 zł poza UE), ubezpieczenia aparatu telefonicznego o wysokości kilku złotych tygodniowo i kont Premium gwarantujących więcej dodatkowych funkcji. W planach jest wprowadzenie możliwości brania pożyczek i kredytów. Obecnie jedyną opłatą w ramach działania aplikacji jest niewielka prowizja w przypadku wymiany pieniędzy w weekend.

autor. Agnieszka Góralczyk
fot. Spider’s web