Fotograficzne świętowanie niepodległości Polski z ESBANKIEM

Artystyczne wizje wolności zatrzymane w ponad 500 fotograficznych kadrach. To podsumowanie wspartego przez ESBANK Bank Spółdzielczy projektu „365×100 WOLNOŚĆ”, który 11 sierpnia 2018 r. w Radomsku był okazją do nietypowego świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wolność twórcza i wolność jako temat – 11 sierpnia 2018 r. w surowej scenerii jednej z pofabrycznych hal na terenie Radomska odmieniane były przez wszystkie przypadki. Stało się tak za sprawą wystawy, zorganizowanej przez radomszczańskich pasjonatów fotografii z Nieformalnej Grupy Artystycznej „Perspektywa” oraz Fundacji „fofoPOZTYW”, którzy we właściwy sobie sposób postanowili uczcić obchodzony w tym roku Jubileusz setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

W ramach projektu „365×100 WOLNOŚĆ” swoje spojrzenie na wolność szerszej publiczności mogli pokazać fotograficy z całej Polski, z USA i Ukrainy. Pojawiły się street art, reportaż, dokument, akt, krajobraz i makrofotografia. Była m.in. wystawa zdjęć nieżyjącego już mentora radomszczańskiej fotografii, Jakuba Lechowskiego, było też Radomsko sprzed 30 lat na zdjęciach Jacka Kaszyńskiego. Gratkę stanowiła wystawa fotografii otworkowej „Prawosławie przez Dziurkę” o. ihumena Sofroniusza z Monasteru w Jabłecznej. Ponadto Janusz Sochacki zaprezentował „Fotograficzne zmartwychwstanie” z cyklem pt. „Kompania Mścicieli”, przedstawiającym żołnierzy armii francuskiej z okresu I Wojny Światowej. Negatywy datowane są na lata 1914 – 1916, a ich autorem jest Edmond Gibert. Z kolei Robert Pawłowski zaprezentował prace tworzone w XIX wiecznej technice fotograficznej — oleju. Całodniowemu, otwartemu wydarzeniu towarzyszyły liczne atrakcje i warsztaty fotograficzne dla dzieci, spotkania z uznanymi fotografikami oraz prelekcje. Imprezę zakończył koncert.

Partnerem wydarzenia został ESBANK Bank Spółdzielczy, który jako lokalny Bank o polskich korzeniach i z wyłącznie polskim kapitałem postanowił włączyć się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę na terenie swojego działania, podkreślając zakorzenienie polskiej spółdzielczości bankowej w historii Polski. Projekt „365×100 WOLNOŚĆ”, poprzez aktywizację, kulturalny i artystyczny rozwój oraz integrację lokalnej społeczności, wpisał się w realizację bankowej Strategii Społecznej Odpowiedzialności Biznesu.