Plastikowe kieszonkowe, czyli karty płatnicze dla dzieci

Coraz więcej banków ma w swojej ofercie rachunki bankowe dla dzieci poniżej 13 roku życia oraz dla młodzieży w wieku 13-18 lat, służące do regulowania bieżących płatności (np. mBank – eKonto m, PKO Bank Polski – Konto dla Młodych, Bank Pekao – Konto Przekorzystne dla Młodych, T-Mobile Usługi Bankowe – Konto Freemium, Getin Bank – Konto Proste Zasady 18-26 lat, Bank Zachodni WBK – Konto < 20, PKO Junior – konto dla dzieci poniżej 13 roku życia). Nie jest to złym pomysłem, jeśli dziecko jest już w wieku, w którym może rozpocząć edukację finansową i naukę zarządzania swoimi wydatkami. Wówczas dobrze wybrać bank pod kątem tego, czego oczekujemy, a nie kierując się jedynie zasadą, że skoro nasz rachunek bankowy znajduje się w określonej instytucji finansowej, tylko tam wyrobimy dziecku kartę płatniczą lub założymy mu konto osobiste.

Karty przedpłacone i konta osobiste z kartą debetową
Często z myślą o wakacjach, rodzice wyrabiają karty płatnicze dzieciom, jeśli nie chcą im dawać gotówki. Tzw. karta przedpłacona (prepaid) jest jedną z możliwości ominięcia kieszonkowego w banknotach, obok otworzenia specjalnego konta bankowego dla dzieci z kartą debetową oraz zainstalowania w smartfonie aplikacji płatniczej. Karta przedpłacona ma taką samą formę jak karta debetowa, ale może mieć też kształt, np. breloku i nie jest powiązana z bankowym ROR-em oraz w większości przypadków nie trzeba mieć do niej konta osobistego w banku. Wyrabia się ją na okaziciela lub imiennie. Można używać jej do dokonywania transakcji finansowych w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz wypłacać pieniądze z bankomatów (pomijając karty przedpłacone, które ze względu na formę nie mieszczą się w bankomatach).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami instrumenty finansowe, a wśród nich karty przedpłacone na okaziciela, nie mogą być zasilane środkami finansowymi wyższymi niż 2,5 tysięcy euro w skali roku. Karta imienna zostaje wydana po podpisaniu umowy z bankiem i w tym przypadku nie ma limitów rocznych zasileń, ale jest ograniczenie wiekowe – minimalny wiek dla otrzymania tego typu karty to 13 lat. Niektóre banki, wymagają od rodziców wyrabiających karty imienne dzieciom, posiadania ROR-u, a inne dodały do swoich kart np. możliwość wypłaty do 300 zł gotówki w sklepie oznaczonym logo cash back, w którym robi się zakupy, jeśli w pobliżu nie ma bankomatów. Karty przedpłacone tracą ważność 2-3 lata po ich wyrobieniu a jej wydanie to niewielki wydatek o różnej wysokości, w zależności od banku. Koszty wypłat z bankomatów nie należących do banku, w którym wyrobiło się kartę to zazwyczaj 5 zł.

Istnieje możliwość założenia dziecku w wieku 13-18 lat konta osobistego wraz z kartą debetową, podobnie jak w przypadku karty przedpłaceniowej z limitami dla wysokości wydawanych kwot i ilości transakcji oraz z możliwościami się z tym wiążącymi: założeniem konta oszczędnościowego, lokat, doładowywaniem telefonu i śledzeniem transakcji finansowych. Koszty posiadania i korzystania z takiego konta są mniejsze niż w przypadku dorosłych i ich rachunków bankowych.

Dobre strony kart płatniczych dla dzieci
Karty dla dzieci wydają się bezpieczniejszą możliwością niż dawanie im gotówki. Gubienie pieniędzy albo kradzieże czasem się zdarzają, ale w przypadku utraty całego kieszonkowego w postaci banknotów, konsekwencje są boleśniejsze niż w przypadku straty karty. Karta płatnicza może zostać zastrzeżona, tak jak w przypadku kart bankowych dorosłych użytkowników, a pieniądze wypłacone w oddziale bankowym. Posługiwanie się ukradzioną lub znalezioną kartą należącą do kogoś innego, albo nie będzie możliwe, ponieważ wypłaty z bankomatów i zakupy w sklepach wymagają wpisania poprawnego kodu PIN, albo wręcz odwrotnie, jeśli jest to karta zbliżeniowa, tyle, że limit dzienny liczby transakcji oraz wydawania kwot do 50 zł bez podawania kodu PIN, jest pewnym ograniczeniem minimalizującym poniesione koszty. Karta pozwala rodzicom na jej doładowanie niezależnie od odległości dzielącej ich od dzieci i sprawdzanie na co wydają pieniądze poprzez bankowość elektroniczną, łącznie z możliwością zmniejszania lub wyzerowania dziennych limitów płatności kartą.

autor. Agnieszka Góralczyk
fot. fotolia