Pay-by-link – polski sposób na płatności w sklepach internetowych i serwisach aukcyjnych

Obecnie trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek zakupy online bez szybkich i wykonywanych w prosty sposób płatności internetowych (e-payment) i nie tak odległe czasy, kiedy mogliśmy jedynie, albo zrobić tradycyjny przelew, albo zapłacić gotówką przy odbiorze zakupionego produktu.

Pay-by-link (PBL) wykorzystuje się przy dokonywaniu płatności poprzez np. PayU, Przelewy24, Dotpay, Paybynet, Przelewy, tpay i zpay. Popularność szybkich przelewów internetowych zbudowano na wyraźnej różnicy pomiędzy czasem poświęconym na zrobienie tradycyjnego przelewu (samodzielnego wprowadzenia danych do systemu i oczekiwania na wpłynięcie pieniędzy na konto sprzedawcy, w dni robocze według określonych ram czasowych) lub płatności przy odbiorze – na ogół droższej niż przedpłata. Dokonanie płatności pay-by-link, trwającej kilka-kilkanaście sekund, umożliwia współpraca sklepu internetowego z operatorem PBL i bankiem poprzez usługę np. Transfer, Płacę z Inteligo, Płacę z Alior Bankiem itd. Klient otrzymuje wygenerowany przez sklep link z danymi do zapłaty, kierujący go na stronę operatora, a na tej stronie do dokonania wyboru określonego banku i kolejnego przekierowania do rachunku osobistego w wybranym banku. Po zalogowaniu na konto, klient widzi formularz przelewu, podaje kod weryfikacyjny przesłany przez jego bank, transakcja się kończy a wylogowany użytkownik zostaje skierowany z powrotem do witryny sklepu internetowego.

Zalety płatności pay-by-link
Plusem transakcji dokonanej z użyciem płatności pay-by-link jest prawie natychmiastowe powiadomienie sprzedawcy o zakupie produktu przez klienta, co pozwala mu zająć się zamówieniem szybciej niż w sklepach internetowych, w których przygotowuje się sprzedane produkty dopiero z chwilą odnotowania wpłynięcia przelewu tradycyjnego jako zapłaty na konto sklepu internetowego. Operatorzy przesyłają zapłatę za produkt sprzedawcom w ciągu kilku-kilkunastu minut, 24 godzin albo w systemie kwotowym (po uzbieraniu sumy pieniędzy o określonej wysokości). Kolejną zaletą jest bezpieczeństwo takich płatności. Operatorzy zajmujący się szybkimi przelewami są objęci monitoringiem Komisji Nadzoru Finansowego i zalicza się ich do Krajowych Instytucji Płatniczych. Wypełniony formularz danych nie może zostać zmieniony, informacje o przelewach zostają zaszyfrowane i przesłane zgodnie z protokołem SSL a operatorzy weryfikują numer konta bankowego sprzedawcy w trakcie dokonywania każdej transakcji handlowej. Generalnie tego typu transakcje są bezpłatne dla klienta, a jeśli operator pobiera prowizję (około kilkudziesięciu groszy) od wykonania każdego przelewu, użytkownik powinien zostać o tym poinformowany już na jej samym początku.

Część operatorów oferuje klientom sklepów internetowych założenie konta w swoim systemie, tak, aby mogli z nim powiązać osobiste konta bankowe, karty debetowe i kredytowe i uniknąć konieczności logowania się za każdym razem na swój rachunek bankowy lub wpisywania numeru karty bankowej. Ponieważ dokonywanie szybkich przelewów z płatnością pay-by-link zupełnie nie wymaga posiadania takiego konta a większość użytkowników bankowości internetowej nie ma kilku kont bankowych w różnych bankach wraz z kartami do nich, taka możliwość cieszy się umiarkowaną popularnością.

autor. Agnieszka Góralczyk
fot. fotolia