Najbezpieczniejszy kwartał od 10 lat – spada liczba prób wyłudzeń kredytów na cudze nazwisko

Stack of polish money business composition. polish money coins business income stack gambling currency concept

W II kwartale 2018 r. Polacy zastrzegli w bankach ponad 37 tys. zgubionych i skradzionych dokumentów tożsamości – to 3. najlepszy wynik w historii. Regularnie rosnąca liczba zastrzeżeń zdecydowanie zwiększa skuteczność zapobiegania wyłudzeniom kredytów na cudze nazwisko.

W okresie kwiecień‐czerwiec 2018 r. podjęto tylko 1.043 próby wyłudzenia kredytów na łączną kwotę 90,1 mln złotych. W II kwartale 2018 r. baza Systemu DZ wzrosła o 37 192 szt. i zawierała łącznie 1 645 179 szt. dokumentów zastrzeżonych z powodu ich zagubienia lub kradzieży.

– Bardzo cieszy nas to, że rośnie świadomość Polaków w zakresie potrzeby zastrzegania dokumentów – cieszą wzrosty liczby zastrzeżeń i związana z tym mniejsza liczba prób wyłudzeń. Przestępcy wiedzą, że ryzyko tego typu przestępstwa znacząco wzrasta. Banki intensywnie pracują nad kwestiami związanymi z bezpieczeństwem – od lat jest to jeden z naszych priorytetów – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Coraz lepsze efekty prowadzonych przez nas kampanii to bardzo dobra wiadomość, jednak pamiętajmy, że problem jeszcze nie zniknął. Codziennie blokujemy kilkanaście prób wyłudzenia kredytu z wykorzystaniem cudzych danych tożsamości – przestępcy próbują wyłudzić w ten sposób średnio 1 mln zł dziennie. – dodał Grzegorz Kondek, Dyrektor ds. Marketingu i PR w Centrum Prawa Bankowego i Informacji – Koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

źródło: ZBP
fot. fotolia