Cyberbezpieczeństwo smartfonów

Cyber security, Data protection, information safety and encryption. internet technology and business concept. Virtual screen with padlock icons.

Smartfony to obecnie najczęściej wybierany przez użytkowników model telefonu i już nie tylko telefon, ale źródło wielu danych o jego właścicielu i jego najbliższej rodzinie. Jednym ze sposobów włamania się do systemu operacyjnego smartfonu jest wpisanie kodu do jego odblokowania a następnie zainstalowanie oprogramowania szpiegującego, służącego do zebrania danych z kamery w telefonie, sprawdzania i odczytywania sms-ów, łącznie z tymi usuniętymi, podsłuchiwania rozmów i śledzenia lokalizacji za pomocą urządzeń GPS znajdujących się w urządzeniu mobilnym. Innym jest zdalne włamanie do systemu operacyjnego telefonu poprzez wykorzystanie jego słabszych stron funkcjonowania. Hakerzy mogą w ten sposób zaatakować zarówno smartfony z Androidem jak i z systemem iOS.

Metody zabezpieczenia smartfonów przed cyberatakami
Najprostszą metodą zabezpieczenia telefonu przed atakami hakerów stanowi regularne aktualizowanie oprogramowania, co minimalizuje możliwość wystąpienia cyberataku oraz zachowywanie środków ostrożności, tak jak w czasie korzystania z internetu na komputerach. Można zacząć od ustawienia blokady ekranu smartfonu wraz z silnym hasłem do jej odblokowania. Trzeba pamiętać, że nie należy otwierać nieznanych linków, nie tylko w e-mailach, ale i w sms-ach oraz uważać z podawaniem danych osobowych, np. imienia i nazwiska podczas korzystania z serwisów lub aplikacji internetowych.

Instalowanie nowej aplikacji na smartfonie wiąże się z potwierdzeniem poziomu uprawnień do poprawnego działania i tym samym nie powinno łączyć się z wyrażaniem zgody użytkownika na dostęp do: książki adresowej, wysyłania sms-ów, wykonywania połączeń, dostępu do haseł i galerii zdjęć. Podobieństwo tych próśb do podobnych próśb wysyłanych od aplikacji działających na portalach społecznościowych jest nieprzypadkowe. Jednakże istnieją aplikacje, które z założenia mają wyłącznie chronić tak jak np. VPN (Virtual Private Network). VPN jest aplikacją stworzoną do bezpiecznego i anonimowego przeglądania stron internetowych tzn. bez rozpoznawania danych przez innych użytkowników internetu, płatną i sprawdzającą się, jeśli często korzystamy z darmowego WiFi. Wśród funkcji oferowanych na smartfonach np. z Androidem, istnieje możliwość ręcznego uruchomienia szyfrowania danych – przydatna w przypadku zabezpieczania prywatności treści sms-ów. Dobrze jest również nie stosować funkcji przekierowywania połączeń lub sms-ów, jeśli nie jest to konieczne, ponieważ stanowi ona sposób na szpiegowanie telefonu.

W przypadku podejrzenia cyberataku na urządzenie mobilne i zainstalowania na nim zainfekowanego oprogramowania szpiegującego, można przywrócić fabryczne ustawienia telefonu, co spowoduje usunięcie wadliwych programów.

autor. Agnieszka Góralczyk
fot. fotolia