Gigantyczna kara za łamanie unijnych przepisów. Google zapłaci ponad 4,3 mld euro

Using mobile phone

Za łamanie unijnych przepisów antymonopolowych i nadużywanie pozycji na rynku systemów operacyjnych wykorzystywanych m.in. przez smartfony, Komisja Europejska nałożyła na Google karę w wysokości 4,34 mld euro.

Zdaniem KE, Google wprowadził strategię dotyczącą urządzeń mobilnych, która miała na celu wzmocnienie dominującej pozycji na rynku wyszukiwarek internetowych. Usługa Google Search preinstalowana jest jako domyślna, bądź jedyna na większości działających urządzeniach mobilnych w systemie Android, sprzedawanych w Europie. Takie działania mają uniemożliwić konkurencyjnym wyszukiwarkom dostęp do rynku.

Google ponownie na celowniku KE
KE od 2015 roku prowadzi postępowanie w sprawie kontraktów zawieranych pomiędzy Google, a producentami smartfonów i operatorami komunikacyjnymi. Już rok temu KE nałożyła ogromną karę na Google, za faworyzowanie własnego serwisu zakupowego w wynikach wyszukiwania. Kara wyniosła 2,42 mld euro.

Google zapowiada, że będzie odwoływał się od decyzji Komisji Europejskiej. –Android stworzył więcej możliwości dla wszystkich, a nie mniej. Dynamiczny ekosystem, szybkie innowacje i niższe ceny to cechy charakteryzujące silną konkurencję. Odwołamy się od decyzji Komisji – oświadczyła rzeczniczka Google Al Verney.

źródło: rp.pl
fot. fotolia