Program Polska Bezgotówkowa nabiera tempa. Wydano już 50 tys. terminali płatniczych

Customer pays by credit card at the cafe

Fundacja Polska Bezgotówkowa poinformowała, że wydano już 50 tys. bezpłatnych terminali. Celem Fundacji jest zainstalowanie 100 tys. urządzeń do końca roku. Wszystko wskazuje na to, że zrealizowanie celu jest jak najbardziej realne.

Tempo instalacji nowych urządzeń cały czas przyspiesza i obecnie przekracza 10 tysięcy terminali miesięcznie. Jeżeli do końca roku utrzyma się taki sam poziom, plan Fundacji- zainstalowanie 100 tys. POS-ów jest niezagrożony. Zwiększyłoby to również szansę realizacji celów postawionych przed Fundacją, czyli zainstalowania 600 tys. POS-ów w ciągu trzech lat.

Najwięcej umów na terminale zostało podpisanych w województwach: mazowieckim, śląskim i małopolskim. Przedsiębiorcy, którzy przystąpili do Programu Polska Bezgotówkowa reprezentują ponad 300 rodzajów działalności.Na terminal najczęściej decydują się właściciele sklepów, w tym sklepów spożywczych, restauracji, zakłady fryzjersko-kosmetyczne, usługi transportowe. Rośnie również zainteresowanie Programem wśród przedsiębiorców z branży motoryzacyjnej oraz usług medycznych.

Małe sklepy i punkty usługowe to jedyne w swoim rodzaju centra lokalnych społeczności, w których relacje opierają się na wzajemnym zaufaniu i lojalności. Ich właściciele nie chcą zawieść oczekiwań swoich klientów, którzy stanowią podstawę ich biznesu i egzystencji. Natomiast klienci często wolą z nich korzystać, bo mogą zaoszczędzić czas, otrzymać spersonalizowaną obsługę i pomoc. Dlatego cieszy nas duże zainteresowanie Programem ze strony mikro i małych przedsiębiorców. Naszym celem jest upowszechnienie nowoczesnych płatności bezgotówkowych, tak, żeby można było z nich korzystać równie łatwo i powszechnie, co z tradycyjnych płatności gotówkowych powiedział prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa Mieczysław Groszek.

Do Programu Polska Bezgotówkowa mogą zgłaszać się mikro, mali i średni przedsiębiorcy posiadający maksymalnie 5 placówek detalicznych, którzy chcą rozpocząć przyjmowanie płatności bezgotówkowych za swoje towary i usługi, a w okresie ostatnich 12 miesięcy w swoim punkcie handlowo-usługowym nie akceptowali płatności bezgotówkowych. Detalista może otrzymać maksymalnie trzy terminale, w tym jeden terminal mPOS. Dla każdego terminala okres dofinansowania jest liczony przez 12 miesięcy osobno, od momentu jego instalacji.

fot. fotolia