Jak oszczędzać efektywniej? Porównanie skandynawskich i polskich aplikacji mobilnych Personal Finance

Skandynawowie znani są ze swoich wysoko rozwiniętych zdolności do planowania i zarządzania. Te umiejętności nie biorą się znikąd – już od najmłodszych lat każde dziecko dostaje kieszonkowe, a nastolatki muszą same zarobić na własne potrzeby, chwytając się dorywczych prac po szkole. Właśnie dlatego Skandynawowie nie mają w dorosłym życiu problemów z zarządzaniem swoimi finansami i kontrolą wydatków, i pewnie też dlatego przodują w rozwoju narzędzi z zakresu Personal Finance.

Aplikacja mobilna Spiir to najpopularniejsze w Danii rozwiązanie do zarządzania domowym budżetem. Posiada wiele ciekawych funkcji, które wyróżniają ją spośród innych. To doskonałe narzędzie do zarządzania i kontroli nad własnymi finansami. Poniżej przedstawimy jej najważniejsze funkcje i sprawdzimy jak polskie aplikacje Personal Finance wypadają na jej tle.

Aplikacja Spiir wybrana przez 230 000 Duńczyków
W pięciomilionowym duńskim społeczeństwie, aplikacji Spiir używa aż 230 000 użytkowników. Jej sposób działania jest bardzo prosty: włączamy aplikację i robimy zdjęcie paragonowi. Obraz jest automatycznie zapisywany z odpowiednią datą, nazwą sklepu i wysokością rachunku. Spiir zapisuje wydatki nie tylko na podstawie paragonów, ale również historii przelewów z naszego konta/kont – aplikację można podłączyć do konta bankowego.

Oto najważniejsze funkcje Spiir.dk:
• Zapis zdjęcia paragonu w formie obrazu lub PDF.
• Automatyczny zapis danych z paragonu (kwota, nazwa sklepu).
• Porównanie dochodu miesiąc do miesiąca, zestawienia tygodniowe, miesięczne i roczne.
• Możliwość porównania swoich wydatków ogółem i w poszczególnych kategoriach tematycznych ze średnią wydatków użytkowników aplikacji. A ponieważ jest ich aż 230 000, to porównanie jest bardzo precyzyjne.
• Automatycznie tworzone wykresy dla każdej kategorii, w wybranym przez nas okresie z możliwością porównania ze średnią wydatków w okresach poprzednich i ze średnią wydatków dla całej społeczności użytkowników aplikacji.
• Automatyczna kategoryzacja wydatków po podłączeniu konta/kont bankowych do aplikacji; duża szczegółowość: możliwość ustawienia do 70 kategorii; wydatki są automatycznie przypisywane do wybranych przez użytkownika kategorii. Dodatkowo możliwość dodawania własnych, indywidualnych tagów.
• Możliwość ustawienia powiadomień dotyczących znaczących zmian w Twoim sposobie/wielkości wydatkowanych środków.
• Możliwość ustawienia powiadomień w przypadku zbliżania się do wyznaczonej sobie granicy wydatków na daną kategorię, np. zakupy artykułów spożywczych.
• Współpraca z jedną z sieci supermarketów: robiąc zakupy w tej sieci, następuje automatyczny podział wydatków z jednego paragonu na kategorie tematyczne (np. żywność, ubrania, elektronika).
• Możliwość ustawienia automatycznego poprawiania daty wpływu pieniędzy, tak aby np. wypłata za luty była kategoryzowana jako przychód marcowy – ułatwione porównanie comiesięcznych dochodów i wydatków.
• Quiz dotyczący nawyków zakupowych- to niezwykle mocna strona tej aplikacji. W ten prosty, „userfriendly” i przyjemny sposób możemy zobaczyć jak bardzo jesteśmy świadomi ile i na co wydajemy pieniądze. Co więcej, odpowiadając na niektóre z pytań quizu, np. takie: Jak często robiłeś zakupy spożywcze w czerwcu? oprócz sprawdzenia poprawności odpowiedzi otrzymujemy również porady dotyczące oszczędzania. W przypadku pokazanego przykładu pytania byłoby to: Codzienne robienie zakupów spożywczych zwiększa nieplanowane wydatki w tej kategorii. Zmniejsz częstotliwość wizyt w supermarkecie do dwóch tygodniowo.

Funkcja automatycznego zapisu paragonów
Pamięć aplikacji przechowuje paragony na potrzeby ewentualnej reklamacji zakupu: w ten sposób paragon jest zawsze pod ręką, nigdy nie wyblaknie, ani nie trafi przez przypadek do kosza na śmieci.

Brak respektowania elektronicznych paragonów przyczyną braku rozwoju tej funkcji w Polsce?
W Polsce również znajdziemy aplikacje do zarządzania paragonami, np. PanParagon, czy Menedżer Wydatków, jednak niestety osobną kwestią pozostaje zakres respektowania w naszym kraju elektronicznego zapisu obrazu paragonu. Prawo wyraźnie mówi, że dowodem zakupu, na podstawie którego można reklamować produkt może być tak paragon, jak i jego kopia, karta gwarancyjna z pieczątką sklepu, czy potwierdzenie przelewu. Na przedsiębiorstwa nierespektujące prawa można złożyć zażalenie do rzecznika praw konsumenta. Pomimo tego część firm wciąż utrudnia proces reklamacji i dlatego w obecnych realiach polecamy przechowywać również fizyczną wersję paragonu, podczas gdy jej elektroniczną wersję wykorzystamy jako pomoc w zarządzaniu domowym budżetem.

Polskie aplikacje podobne do Spiir
A jakie aplikacje przydatne w zarządzaniu domowym budżetem znajdziemy na polskim rynku? Oto kilka godnych polecenia, które posiadają niektóre z funkcji Spiir:
Moje Finanse – możliwość podłączenia kilku kont bankowych oraz filtrowania operacji względem poszczególnych kont.
Dochody vs Wydatki – tak jak aplikacja Spiir posiada możliwość ustawienia limitu wydatków na poszczególne kategorie, opcja zapisu przyszłych wydatków i podziału wydatków na osoby, w ramach jednej aplikacji.
Finance Helpdesk i Menedżer Wydatków – tak jak Spiir posiadają opcję zapisu paragonów, ale nie ściągają z nich automatycznie danych na aplikację, trzeba je wprowadzać ręcznie.
Monefy – Money Manager – obsługa kilku kont bankowych jednocześnie, możliwość ustawiania limitu na poszczególne kategorie, przystępny interfejs z dobrą grafiką: wykresy z piktogramami.

Podsumowując, na polskim rynku również znajdziemy kilka przydatnych aplikacji do zarządzania domowym budżetem, planowania i oszczędzania. Niestety żadna z aplikacji nie posiada tak rozbudowanych opcji, jak Spiir. Niektóre z nich posiadają możliwość obsługi kilku kont, wyznaczania limitu wydatków, czy wgrywania obrazów paragonów, ale żadna z nich nie umożliwia automatycznego sczytania danych z paragonów, możliwości porównania swoich wydatków z innymi użytkownikami, ani quizów – istnieje więc spory potencjał do rozwoju dla polskich twórców aplikacji Personal Finance.

autor. Hanna Baster
fot. fotolia