Administracja cyfrowa coraz popularniejsza. Ok. 700 tys. Polaków założyło profil zaufany

Hand holding smartphone with mebber loging screen on coffee shop background

Od początku 2018 roku, około 700 tys. osób założyło profil zaufany, który umożliwia korzystanie z usług administracji cyfrowej- poinformował minister cyfryzacji Marek Zagórski. Liczba nowych profili stale rośnie. Obecnie ok. 2 mln Polaków ma możliwość załatwienia wielu spraw urzędowych przez internet.

Każdy, kto ma profil zaufany, czyli bezpłatny środek identyfikacji elektronicznej, może bez wychodzenia z domu, złożyć np. wniosek o 300 zł na wyprawkę szkolną, zgłosić narodziny dziecka, złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego albo wysyłać deklaracje podatkowe – oznajmił minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Według ministra, proces cyfryzacji społecznej przyspieszy, w momencie wejścia w życie ustawy o usługach zaufania i identyfikacji, której celem jest zapewnienie Polakom dostępu do usług i portali publicznych jedynie za pomocą jednego loginu i hasła. Ważnym krokiem będzie zatem wprowadzenie „publicznej aplikacji mobilnej” (pisaliśmy o tym tu:dostep-do-uslug-i-portali-publicznych-za-pomoca-jednego-logowania/ ), która zastąpi dokumenty, np. dowód osobisty, prawo jazdy czy dowód rejestracyjny.

Liczymy na to, że w ciągu roku od wejścia w życie ustawy kilkanaście milionów Polaków będzie miało nowe środki identyfikacji elektronicznej – powiedział Zagórski.

Aby zostać dostawcą środków identyfikacji elektronicznej należy spełnić liczne wymagania proceduralne – podkreślił minister. Ponadto bezpieczeństwo podmiotów będzie weryfikowane przez ABW. Dystrybutor nie będzie miał dostępu do danych użytkowników, które zostaną opublikowane na stronach urzędowych. Podobne systemy weryfikacyjne działają m. in. w Estonii, krajach skandynawskich, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

fot. fotolia