Szybkie i proste realizowanie płatności, czyli „BLIK” i jego rosnąca popularność

Hand holding smart phone over blur store background, e-commerce, business and technology concept

BLIK, czyli polski system płatności mobilnych opracowany przez spółkę Polski Standard Płatności i obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową, znalazł się w ofercie takich banków jak: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, Orange Finanse, PKO Bank Polski (z Inteligo), T-Mobile Usługi Bankowe, BGŻ BNP Paribas, Raiffeisen Polbank, Crédit Agricole i Bank Pekao.

Tak jak każda bankowa aplikacja mobilna, po zainstalowaniu na telefonie, pozwala na szybkie połączenie ze swoim kontem bankowym i dzięki zastosowaniu generowanego jednorazowo kodu składającego się z 6 cyfr i aktywnego jedynie przez 2 minuty, umożliwia dokonanie płatności w stacjonarnych placówkach handlowych, wykonanie przelewu internetowego, wypłatę gotówki z bankomatu, zastosowanie czeku BLIK lub zrobienie przelewu na telefon.

Przyczyny popularności płatności BLIK
Duża popularność wprowadzonej na rynek w lutym 2015 roku płatności BLIK sukcesywnie wzrasta. Powodem jest łatwość i szybkość dokonywania transakcji finansowych oraz najczęstsze obszary zastosowania oferowanych funkcji – internet (np. zakupy online) i bankomaty, w których po prostu się sprawdza, według opinii jej użytkowników. Przed zakończeniem transakcji finansowej musimy ją dodatkowo autoryzować, a w jej historii można zobaczyć szczegóły a nie tylko kod, co ma zwiększyć bezpieczeństwo. Rzadko używa się takiej formy płatności w sklepach, ponieważ obsługa nie zawsze potrafi z niej korzystać, co wiąże się z rozważeniem w przyszłości wprowadzenia do niej funkcji zbliżeniowej.

W przypadku płatności przez internet istnieje możliwość jeszcze szybszego wykonania płatności dosłownie jednym kliknięciem (one click), ponieważ po pierwszych zakupach w danym miejscu pojawia się opcja zapisania danej witryny internetowej i po naszej akceptacji następne zakupy można zrobić za pomocą potwierdzenia (jednego kliknięcia) z pominięciem wprowadzania sześciocyfrowego kodu. W większości banków mających w swojej ofercie aplikację mobilną BLIK, wypłata gotówki z bankomatu za jej pomocą nie wymaga doliczenia za to prowizji.

Stosowanie płatności BLIK jest możliwe tylko w Polsce i tylko na telefonach z prefiksem +48. W 2017 roku BLIK był najczęściej używaną formą płatności na portalu internetowym Allegro. Przelewy dokonywane na telefon w czasie rzeczywistym mogą okazać się przyszłością bezgotówkowych transakcji finansowych.

autor. Agnieszka Góralczyk
fot. fotolia