Akceleratory biznesu w polskiej bankowości

Financial technology flowchart and basic income mining cryptocurrency with blockchain startup unicorn crypto money virtual diagram.Business team meeting. Photo professional investor working new start up project.

Akceleratory z założenia mają stanowić pomoc w zbudowaniu przedsiębiorstwa. W odpowiedzi na własny pomysł pozytywnie oceniony jako nadający się do realizacji oraz przynoszący w przyszłości zyski, umożliwić otrzymanie dofinansowania, a także wsparcie merytoryczne ekspertów w zakresie prawa, księgowości lub marketingu w zamian za niewielki procent udziałów w firmie przez krótki okres potrzebny na wyjście z fazy początkowej działalności.

Nasza rzeczywistość, szczególnie ta wirtualna, zmienia się w bardzo szybkim tempie a nowe technologie wyznaczają zmiany i nie da się ich już uniknąć, można im jedynie nadać pożądany kształt i kierunek. Instytucje finansowe zdają sobie z tego doskonale sprawę i coraz więcej banków, za pośrednictwem własnych akceleratorów biznesu, rozpoczyna współpracę z firmami z branży FinTech, co przynosi korzyści obu stronom. Obecnie za firmy FinTech można uważać nie tylko start-upy i technologiczne spółki, ale także innowacyjne projekty realizowane przez instytucje finansowe.

Wiele z polskich banków komercyjnych prowadzi dużo bardziej zaawansowane technologicznie projekty innowacyjne niż start-upy z Doliny Krzemowej. Obecność kilku firm FinTech na polskim rynku, a nie kilkudziesięciu lub kilkuset, również pośrednio wskazuje na bardzo dużą innowacyjność banków komercyjnych wypracowujących samodzielnie przystosowane do ich potrzeb rozwiązania. Podstawowym problemem polskich start-upów, pomimo dobrego wejścia na lokalny rynek i dalszego rozwoju, jest brak większych sukcesów poza naszym krajem. Zmiany zachodzące w polskiej bankowości mogą wpłynąć na zmniejszenie tego problemu.

Akceleratory polskich banków
PKO Bank Polski wspiera start-upy nastawione na nowatorskie rozwiązania technologiczne na poziomie krajowym. Na większą skalę w tej dziedzinie chce działać Akcelerator mBanku, wzorując się np. na hiszpańskich bankach BBVA i Santander i planując wyjście poza działalność ograniczoną tylko do obszaru Polski (spółka venture capital). Akcelerator ING Banku Śląskiego utworzono z myślą o szybszym wdrażaniu produktów i usług o innowacyjnym charakterze i codziennym zastosowaniu w kontaktach z klientami, po nawiązaniu współpracy z czeską firmą FinTech Twisto, działającą na rynku płatności internetowych. Powstała w ten sposób spółka nie jest więc czymś budowanym od zera a formą inwestycji w gotowe już rozwiązania, którymi zainteresował się ING Bank Śląski. Alior Bank wspierając za pośrednictwem swojego akceleratora firmy FinTech, koncentruje się na rozwiązaniach z zakresu biometrii i sztucznej inteligencji a Bank Pekao S.A. stworzył inkubator rozwoju przedsiębiorczości społecznej, dający szansę na zaistnienie na rynku firmom rozwiązującym problemy społeczne za pośrednictwem narzędzi biznesowych, tak, aby wprowadzały zmiany w funkcjonowaniu określonych grup społecznych.

autor. Agnieszka Góralczyk
fot. fotolia