Credit Agricole czy Millennium? Który z nich przejmie Eurobank?

Jak wynika z nieoficjalnych źródeł największej na świecie agencji prasowej Bloomberg, polski oddział francuskiego banku Credit Agricole rozważa odkupienie od Societe Generale, Eurobanku. W szranki stanie z drugim chętnym – portugalskim Millenium. Jak na razie instytucje solidarnie odmawiają komentarza w tej sprawie.

Eurobank połączy siły z Credit Agricole?
Od kilku tygodniu na rynku bankowym trwają prawdziwe „roszadowe” spekulacje. Jeszcze na początku pojawiły się doniesienia o prawdopodobnej fuzji włoskiego i francuskiego giganta – grupy UniCredit i Societe Generale, to obecnie głośno jest o wycofaniu się tych drugich z polskiego rynku. Przypomnijmy, że Eurobank należy do Francuzów, a jego obecna wartość aktywów szacowana jest na ponad 13,8 mld złotych.

Eurobank znajduje się w procesie sprzedaży, a Societe Generale chce całkowicie wycofać się z bankowości detalicznej w Polsce – tak zaledwie tydzień temu, agencja Reuters powołując się na anonimowych informatorów, komentowała zmiany w strukturze francuskiego potentata.

… czy może z Millenium?
Teraz zaś pojawiły się informacje, kto byłby zainteresowany odkupieniem Eurobanku od SocGena. Jeśli na zakup zdecyduje się Credit Agricole, to bank nadal pozostanie w rękach Francuzów, zmieniając jedynie barwy – z czerwonych na zielone. Z kolei, jeżeli firmę przejmie Millennium, to oddział Eurobanku stanie się częścią portugalskiego koncernu Banco Comercial Portugues.

Jak będzie ostatecznie? Powołując się na stronę bankier.pl, zarówno Eurobank, jak i Credit Agricole jednogłośnie komentują doniesienia jako plotki.

Eurobank to 17. bank w Polsce z 14 mld złotych aktywów i 103 mln złotych zysku w ubiegłym roku. Z kolei Credit Agricole Polska jest nieco większy, z 21 mld złotych aktywów. Przejęcie przez niego Eurobanku najprawdopodobniej poskutkowałoby wskoczeniem do czołowej 11. tuż za Citi Bankiem i przed Idea Bankiem.

źródło: Bankier.pl